© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   23.05.2024

Sybilla 2023

W 44. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2023 nagrodzono programy edukacyjne w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – przestrzenie twórcze i budowanie relacji z publicznością.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dba o różnorodność działalności pro publico bono, zawsze inspirowanej duchem miejsca, to jest tradycją letniej rezydencji, którą tworzą barokowy pałac, historyczne ogrody, parki i folwark od 1677 r., oraz tradycją muzeum publicznego ustanowionego przez Stanisława Kostkę i Aleksandrę z Lubomirskich Potockich w 1805 r.

Wielowymiarowy program edukacyjny tego muzeum kultury i natury podkreśla historyczne znaczenie pałacu w Wilanowie i jego przyrodniczego otoczenia. Umożliwia zawiązanie trwałej relacji z publicznością przez angażowanie jej w podejmowane działania oraz zapewnia uczestnikom przestrzeń twórczego rozwoju. W 2023 roku zespół Działu Edukacji Muzealnej i Rekonstrukcji Historycznej zrealizował warsztaty, pokazy rekonstrukcyjne, lekcje muzealne, spacery tematyczne, gry terenowe, rejsy i półkolonie, także dla uchodźców wojennych.

Bogactwo oferty to wynik konsekwentnego rozwijania w ciągu ostatnich 20 lat programu edukacji muzealnej, który – co ważne – znajduje uznanie publiczności. Dziękujemy!

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzeów, a partnerem tegorocznej edycji – Muzeum Architektury we Wrocławiu.