© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   26.04.2021

Szlakiem roślin i zwierząt w pałacu i ogrodach

Ruszmy szlakiem roślin i zwierząt – zarówno tych żyjących w ogrodach, jak i dekorujących wilanowski pałac oraz prezentowanych na wystawie. 

Zainspirowani obiektami prezentowanymi na wystawie „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”, zachęcamy do poszukiwań. Uważne oko w wilanowskich wnętrzach i okalających je ogrodach dostrzeże wielu przedstawicieli świata żywego. Ich obecność, tak oczywista w ogrodach, wypełnia także ramy obrazów, wieńczy kapitele kolumn, zdobi przedmioty codziennego użytku. 
Wyobrażenia roślin i zwierząt nie tylko ozdabiają, ale również niosą ze sobą dodatkowe treści. Ich przedstawienia symbolizują określone cechy, zachowania bądź idee. Rozszyfrowanie wszystkich znaczeń może być nie lada wyzwaniem. Na planie pałacu oraz mapie ogrodów zaznaczyliśmy miejsca, w których można znaleźć niektóre z roślin i zwierząt uwiecznionych na rycinach oraz w atlasach pokazanych na wystawie, wraz z krótką charakterystyką gatunku. 

Co oznaczają, czemu znalazły się w Wilanowie? Odpowiedzi znajdziesz w tej karcie. Niech mapa stanowi wskazówkę do poszukiwań i zachętę do uważnego obserwowania szczegółów.