© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   28.12.2021

#SztukaKonserwacji – czyli jak dbać o zabytki

Przedstawiamy serię filmów o konserwacji dzieł sztuki i wnętrz w pałacu wilanowskim – odpowiadamy na najciekawsze pytania naszych gości, zdradzamy tajniki pracy konserwatorek i konserwatorów opiekujących się pałacem wilanowskim i zgromadzonymi w nim niesamowitymi dziełami sztuki.


Sztuka konserwacji #1

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie dźwięki towarzyszą konserwatorom przy pracy? My tak – i okazuje się, że to całkiem niezła muzyka. Posłuchajcie!

Sztuka konserwacji #2

Dzieje się! Skrzydło północne pałacu wilanowskiego przechodzi duże zmiany. Dekoracje ścienne, stiuki, a także stropy i sufity poddawane są konserwacji. W przyszłości zainstalowana zostanie tu winda! A już w początku 2022 r. na piętrze pałacu czekać będzie na Was niespodzianka. Jaka? Obejrzyjcie!

Sztuka konserwacji #3

Zimno! A czy zastanawialiście się, jak utrzymywano temperaturę w pałacu dawniej, za czasów króla Jana III? Źródłem ciepła były kominki, które pełniły też funkcje wentylacyjne. W porze zimowej część komnat wyłączano z użytku. A ludzie dbali też o odpowiedni, wielowarstwowy ubiór... Dawniej pałacowe wnętrza były znacznie mniej eksploatowane niż obecnie – co to oznacza dla cennej kolekcji wilanowskiej. Obejrzyjcie film i przekonajcie się sami, jaka temperatura jest najlepsza dla pałacu i zgromadzonych w nim zbiorów. Przy okazji dowiecie się, jak wygląda konserwacja zabytkowego pieca!

Sztuka konserwacji #4

Dlaczego tutaj jest tak ciemno? To zdecydowanie najczęstsze pytanie, które nam zadajecie, zwiedzając pałacowe wnętrza. Za czasów króla Jana III nikt na brak światła nie narzekał. To my przyzwyczajeni jesteśmy do korzystania ze sztucznego światła i wszechogarniającej jasności. Mniej światła w pałacu pozwala oddać historyczny nastrój wnętrz, a przede wszystkim... chronić cenne dzieła sztuki – tak wrażliwe na promieniowanie UV. Jak dawniej oświetlano pałacowe wnętrza i jak wygląda konserwacja 250-kilogramowego żyrandola – tego dowiecie się, gdy obejrzycie film. Polecamy!

Sztuka konserwacji #5

Jak to jest z tym werniksem? Jest znakomitym zabezpieczeniem powierzchni obrazów, pogłębia barwy i nadaje im blask. Niestety, ma też wady – jest bardzo wrażliwy na światło, wilgoć i temperaturę. Z upływem czasu żółknie, matowieje, co zmienia kolorystykę obrazu. Czy możemy zatem zaufać naszemu wzrokowi, podziwiając piękne dzieła w muzeum?

Sztuka konserwacji #6

Skąd tu tyle chińszczyzny? – słyszymy często, kiedy zwiedzacie wnętrza pałacu. Na to pytanie odpowiada opiekunka zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu – Alicja Łoboda.  Przedstawiamy wspaniałe efekty pracy konserwatorów przywracających świetność zabytkom z kolekcji wilanowskiej. Dziś posłuchajcie! A potem obejrzyjcie je na własne oczy – w pałacu, na ekspozycji nawiązującej do dawnych Pokoi Chińskich.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów muzealnych