© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   14.10.2017

Trwa remont północnej części dachu

Październik 2017 roku: wykonawcy usunęli już z dachu skrzydła północnego Pałacu w Wilanowie starą, bardzo zniszczoną miedzianą blachę, pochodzącą z ostatniego remontu obiektu, przeprowadzonego w połowie XX wieku. Przystąpiono też do demontażu dużych i bardzo ciężkich świetlików, znajdujących się w dachu, lecz nie spełniających od dawna swojej pierwotnej funkcji. Te iluminatory były wykonane również w trakcie powojennego remontu i miały za zadanie doświetlać galerię obrazów na piętrze północnego skrzydła. Jednakże ich złe osadzenie, wykonanie i parametry bardzo szybko sprawiły, że okna te stały uciążliwością dla samej galerii. Nieszczelności, zbrojone szkło, wraz z bardzo grubą blachą stanowiącą konstrukcję świetlików, przemarzające w okresach zimowych, powodowały zacieki i wlewanie się wody do wnętrza obiektu. Już w latach 70-tych postanowiono całkowicie zasłonić i docieplić te elementy.

Biorąc pod uwagę możliwości doświetlenia wnętrza i zabytków bezpiecznym dla nich sztucznym światłem, już na etapie projektowania obecnego zakresu prac remontowo-konserwatorskich Muzeum zdecydowało o likwidacji świetlików. Sztuczne rozświetlenie wnętrza będzie bardziej bezpiecznie, efektowniejsze i korzystniejsze dla zabytków.

Warto nadmienić, że już niebawem na swoje miejsce - attykę pałacową od strony dziedzińca - wrócą cztery kamienne rzeźby, ważące ponad 750 kg każda, oraz cztery kamienne wazony. Zanim rozpoczął się remont dachu, zostały one bezpiecznie przetransportowane w inne miejsce Rezydencji Wilanowskiej, gdzie poddawane są pracom restauratorskim.

Zakończenie konserwatorskiego remontu dachu skrzydła północnego Pałacu w Wilanowie, który rozpoczęty został we wrześniu, planowane jest na listopad. Pracującym przy tym zadaniu niestety przeszkadza padający często w ostatnich dniach deszcz. Mimo to prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem.

Zadanie stanowi część projektu „Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego” – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020”.

Logotypy POIiŚ3