© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   26.04.2018

Trwają zaawansowane prace nad kopiami dwóch z czterech rzeźb Herkulesów i ich postumentów. To drugi etap działań konserwatorskich przy figurach.

Odpowiedni kamień, po wydobyciu ze złoża w Wartowicach, docięty został pod wykucie kopii i przetransportowany do tymczasowej pracowni konserwatorskiej na dziedzińcu dawnego Domku Lanciego na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tutaj, po wstępnym opracowaniu bloków, można było ustawić je pionowo. 

Następnie kamienne bloki zostały poddane dokładniejszej obróbce. Użyto do tego obrabiarki do kamienia z frezami diamentowymi, chłodzonymi strumieniem wody. To wielofunkcyjne urządzenie stopniowo usunęło nadmiar surowca. Podstawą do opracowania powierzchni i formy kopii na tym etapie był model 3D każdej z zabytkowych rzeźb i postumentów, a proces sterowany był komputerowo. Warto nadmienić, że obróbka jednego obiektu, przy pracy specjalistów i urządzeń przez ok. 10 godzin dziennie, trwa ok. 3 tygodni – czas opracowania uzależniony jest od poziomu skomplikowania formy. Pracę kontynuują obecnie wybrani artyści – rzeźbiarze, dyplomowani konserwatorzy z dużym doświadczeniem w kopiowaniu zabytkowych rzeźb w kamieniu. 

Do ręcznego końcowego modelowania i opracowania faktury, analogicznej do tej na oryginalnych rzeźbach, niezbędne są gipsowe modele oryginałów. Rzeźby opracowywane są tradycyjnymi narzędziami do obróbki kamienia, między innymi za pomocą dłut, pobijaków, cyrkli oraz punktownic kamieniarskich, a także elektronarzędzi, np. multiszlifierek. Prace te realizowane są na terenie Muzeum – na dziedzińcu dawnego Domku Lanciego.

Trwa też trzeci etap prac, który rozpoczął się od demontażu i transportu dwóch kolejnych (ostatnich) rzeźb Herkulesów wraz z postumentami, które zostały przewiezione do pracowni na dziedzińcu Domku Lanciego. Aktualnie trwają intensywne prace konserwatorskie i formierskie przy wymienionych obiektach, między innymi zdejmowane są formy silikonowe z rzeźb, które posłużą do wykonania gipsowych modeli, niezbędnych przy wykuwaniu kamiennych kopii Herkulesów.

Prace są prowadzone w ramach projektu: „Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie”.

Logotypy POIiŚ3