© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   27.06.2022

Ubiory rekreacyjne i sportowe od XVII do lat 30. XX wieku

Ubiory rekreacyjne i sportowe od XVII do lat 30. XX wieku, redakcja naukowa: Monika Janisz, Warszawa 2022, ISBN 978-83-66104-88-4
Kup teraz w e-sklepie!

To pierwsza na Polskim rynku wydawniczym publikacja, przedstawiająca historię  wybranych dyscyplin sportowych i ubiorów przeznaczonych do uprawiania różnorodnych aktywności ruchowych oraz form rozrywki takich jak: jazda konna i polowania, golf, tenis, łucznictwo, szermierka, krykiet, zabawy na śniegu, jazda na łyżwach, wypoczynek na plaży, wycieczki rowerowe i automobilowe, ze szczególnym  uwzględnieniem zjawisk świadczących o przemianie obyczajów i mentalności społecznej.
Składają się na nią obszerne artykuły, napisane przez znawców tematu, opatrzone przypisami i bogato ilustrowane. Autorami są pasjonaci i specjaliści w dziedzinie archeologii, historii sztuki i mody oraz kultury materialnej.
Przeczytamy tu o strojach dawnych łyżwiarzy, o pokazach mody na korcie, o modzie plażowo – kąpielowej, o tym w  co ubierali się cykliści oraz pierwsi automobiliści. Jest w tej książce przedstawionych jeszcze wiele innych zagadnień, dotyczących krawiectwa, takich jak informacje o tkaninach, krojach, konstrukcji ubiorów, dodatkach i ozdobach. Nie zabrakło ciekawostek o modowych nowinkach, które w tamtych czasach uważano za ekstrawagancję, budzącą sprzeciw społeczny.

W dalszej części publikacji znalazły się zdjęcia strojów wykonanych przez uczestników konkursu na rekonstrukcję ubiorów rekreacyjnych od XVII do początku XX wieku oraz opisy ich zmagań z trudną sztuką krawiectwa historycznego.