© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   15.05.2023

Walczymy o Sybillę – nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku 2022!

Dzięki Wam wystawa „Kolekcjonerstwo Potockich” ma szansę na nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022! Wystarczy, że oddacie głos tutaj: bit.ly/sybilla-2022. Głosowanie trwa do 26 maja!

Wystawą „Kolekcjonerstwo Potockich” przywracamy pamięć o zasługach trzech pokoleń rodu Potockich. Ich prywatne zbiory cennych dzieł sztuki oraz książek stały się fundamentem pierwszego na ziemiach polskich muzeum udostępnionego publiczności w 1805 roku.

Na wystawie możecie podziwiać ponad 700 najcenniejszych obiektów z kolekcji wilanowskiej – obrazów, mebli, rzeźb, rysunków i wyrobów rzemiosła artystycznego, dzieł sztuki europejskiej i dalekowschodniej. Obrazy pochodzą z kręgu najwybitniejszych europejskich mistrzów i ich warsztatów, są to m.in. rubensiana, leonardiana, dzieła z kręgu Poussina, Cranacha St. oraz Rembrandta. W trakcie przygotowań do wystawy 56 obiektów poddano badaniom i pracom konserwatorskim.

Wystawa „Kolekcjonerstwo Potockich” jest częścią wieloletniej strategii Muzeum w zakresie restauracji historycznych wnętrz pałacu oraz misji ukierunkowanej na konserwację i zachowanie dla przyszłych pokoleń bezcennych dzieł sztuki.

Dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Pałacu Wilanowskiego przygotowaliśmy film – oprowadzenie kuratorskie po wystawie: 

Dziękujemy za Wasze głosy!

Zespół Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie


Przygotowanie tej wystawy było możliwe dzięki dotacjom celowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środkom własnym muzeum oraz wsparciu japońskiej Fundacji Sumitomo.