© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warsztaty historyczne

Bursztynowa korona (4–7 lat)

Opowiemy legendę, według której król Jan III otrzymał niegdyś od gdańskiego artysty Andrzeja Schlütera koronę wykonaną w całości z bursztynu! Poznamy niezwykłe losy samego rzeźbiarza, który dzięki ogromnemu talentowi trafił na dwór Jego Królewskiej Mości, a także dowiemy się, czym właściwie jest bursztyn. W części warsztatowej zainspirowani koroną króla wykonamy ze złotego kartonu własne korony i przyozdobimy je drogocennymi kamieniami.

Królewskie zabawy w królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie (4–7 lat)        

– zajęcia plenerowe

Przenieśmy się w świat zabaw z XVII wieku! Poznamy gry, zabawy i rozrywki rówieśników żyjących ponad 300 lat temu – ułożymy puzzle i klocki, zagramy w ślepą babkę, w kości i grę planszową Gąska. Razem będziemy malować, rysować, rozwiązywać rebusy i łamigłówki, poznając w ten sposób rodzinę królewską.

Podróże w karecie Jana III (5–9 lat)

Czym i do jakich zakątków Europy podróżowali król Jan III i królowa Marysieńka? Co to takiego kolasa i kolebka? Jak wyglądały parady królewskie? Czym zajmował się pasamonik? Wspólnie rozwiążemy rebusy i łamigłówki, aby znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z królewskimi podróżami. Następnie pokolorujemy, wytniemy, złożymy i ozdobimy królewskie karety.

Codzienne niecodzienne stroje króla Jana III (6–12 lat)

Przenieśmy się w świat mody z XVII wieku! Dowiemy się, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie były modne w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania oraz kto troszczył się o garderobę królewską. Podpowiemy także, jak urządzić swój miniwarsztat krawiecki, nauczymy rozpoznawania różnych rodzajów tkanin po fakturze i splocie nitek. W części warsztatowej dzieci będą miały okazję zaprojektować strój damski lub męski: korzystając z różnych tkanin i ozdób, stworzą własne projekty sukien i kontuszy, wyklejając je na specjalnie przygotowanych szablonach.

Ostatnia sprawa kustosz Wątróbki (10–12 lat) | gra edukacyjna

To był początek mojej pracy w Wilanowie i, wstyd się przyznać, pan Aleksander Kokular, ówczesny kustosz, przyłapał mnie na czytaniu Zabójstwa przy Rue Morgue. Niezdarnie próbowałam ukryć zamiłowanie do sensacyjnych historii, mówiąc, że uczę się języka angielskiego. Pan Kokular rzucił okiem od niechcenia, przewracając karty inwentarza, i rzekł: „Tak, sprawa tego obiektu jest godna najsłynniejszego detektywa świata”, po czym, uśmiechając się od ucha do ucha, dodał: „Pani też dała się oszukać!”. Byłam oburzona. Przecież tak dobrze znam kolekcję! O który przedmiot może chodzić? Czy jest falsyfikatem? A może zamiast szlachetnych materiałów użyto imitacji? Czyżby sportretowana postać była kimś innym, niż się zdaje? Jak to wszystko sprawdzić? Te myśli nie dawały mi spokoju. Dziś, kiedy znam rozwiązanie zagadki, jestem bardzo wdzięczna panu Aleksandrowi za tamte słowa. To dzięki nim… zresztą, sami się przekonacie.

Ceramiczne piecuchy (10–15 lat)

Wybierzemy się do krainy pięknych przedmiotów, które uwielbiają wygrzewać się w piecach, dlatego nazywamy je ceramicznymi piecuchami! To wyroby z biskwitu, fajansu, kamionki, majoliki i porcelany. Nauczymy się je rozpoznawać, poznamy funkcje, dowiemy się, kiedy i w jakich okolicznościach Europejczycy nauczyli się produkować kamionkę i porcelanę. Sprawdzimy, który z mieszkańców wilanowskiego pałacu był największym miłośnikiem i kolekcjonerem ceramiki. W drugiej części zajęć przeniesiemy się w czasie do dawnych warsztatów tegelbakkerij, aby poznać techniki zdobienia fajansowych płytek. Inspiracją stanie się wilanowski Gabinet Farfurowy. Ozdobimy flizę i zaprojektujemy znak własnej manufaktury.

Klucz do fasad pałacu w Wilanowie (10–15 lat)

Pewnego razu architekt Wilanowa Augustyn Locci wspomniał królowi, że ma wspaniały pomysł na ozdobienie fasad wilanowskiej rezydencji i opisze go w kolejnym liście. Trudno uwierzyć w to, co stało się później. Współpracownicy Locciego mówili, że mistrz biegał z rozwianym włosem dookoła pałacu i prosił, by bogowie przywrócili mu pamięć. Augustyn Locci oszalał! Co gorsza zapomniał, jakie jest znaczenie napisów umieszczonych na wilanowskiej fasadzie. Mamrotał o Sybilli i przepowiedni o herosach z przyszłości, którzy uwolnią go od klątwy. A wtedy znów będzie wiadomo, co oznaczają napisy na fasadzie oraz skąd się wzięły. Kto wie, może mówił o Was… Zapraszamy do udziału w grze terenowej obfitującej w fikcyjne zagrożenia i całkiem realne wyzwania intelektualne. 

Daleki Wschód na Zachodzie (10–15 lat)

Dlaczego w Japonii nikt nie ucieka na widok smoka? Czy jednorożce istnieją? Dlaczego lwy zawsze występują w parze? I co wspólnego ma z tym wszystkim feniks? Zapraszamy w podróż po fascynującym świecie sztuki i kultury Dalekiego Wschodu. Nie musisz kupować biletów lotniczych – wystarczy przyjść do pałacu wilanowskiego. Dowiesz się, skąd wzięły się tutaj te wszystkie niezwykłe przedmioty i jak należy o nie dbać. Zrozumiesz, co oznaczają motywy dekoracyjne stosowane w sztuce dalekowschodniej. Chiny i Japonia staną się nam odrobinę bliższe! Na koniec zastanowimy się, co można zrobić, gdy rozbije się ulubiony kubek i jak poradzić sobie z faktem, że stara szafa jest już niemodna.

Historia nauczycielką myślenia (13–19 lat)

Wykorzystując dzieła z muzealnej kolekcji, podejmiemy próbę interpretacji tekstów źródłowych. Poznamy teksty antycznych filozofów, polityków oraz teksty nowożytne istotne dla historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wykorzystamy kontekst historyczny, kulturowy i filozoficzny w interpretacji dzieł sztuki. Zajęcia będą okazją do rozwijania kompetencji językowych i retorycznych, wspomogą umiejętność celowego i świadomego posługiwania się językiem polskim.

Opowiem o królu (13–19 lat)

– warsztaty filmowe, sezonowe (kwiecień–październik)

Ilu ludzi, tyle opowieści o Janie Sobieskim. Poznaj władcę wielowymiarowego, Lwa Lechistanu, i opowiedz nam o nim na swój sposób! Warsztaty będą okazją do stworzenia filmowej relacji z wizyty w pałacu w Wilanowie i wzbogacenia barwnej legendy o królu Janie III o własną opowieść o tym wyjątkowym władcy.

Warunkiem aktywnego udziału w zajęciach jest posiadanie przez uczestników własnych smartphonów.





Bilety:

t:  22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9–16)

m: bilety@muzeum-wilanow.pl