© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warsztaty kulinarne i savoir-vivre

Gotowanie jest sztuką, w której niezwykle ważne są inspiracja, wyobraźnia i wena twórcza. To również rzemiosło, którego można się nauczyć. Idealnym początkiem przygody kulinarnej może być spotkanie z fascynującą kuchnią historyczną, na które zapraszamy uczniów i nauczycieli. Zaszczepimy w uczniach ciekawość, która może się przerodzić w prawdziwą pasję kulinarną!

 

W staropolskiej kuchni | kulinarne (7–19 lat)

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Podczas zajęć poznamy dawne smaki i tradycje, a pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przyrządzimy dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Zajęcia szczególnie polecane uczniom szkół gastronomicznych.

TERMINY: od poniedziałku do piątku, godz. 9.30 i 13.00 | CAŁY ROK

Pierwszy kucharz ostatniego króla | warsztaty kulinarne (13–19 lat)

Poznajcie Paula Tremo, mistrza sztuki kulinarnej i najwierniejszego kucharza ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta! Francuski kuchmistrz na polskim dworze? Ta ciekawa mieszanka prezentowała najnowszą modę – kuchnię lekką i wykwintną, która spotykała się z typowo polskimi daniami. Co wyszło z tego połączenia? Przekonacie się na nowych warsztatach kulinarnych. Podczas zajęć poznamy smaki i tradycje kuchni XVIII-wiecznej, a pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przyrządzimy dania według przepisów Paula Tremo. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Zajęcia szczególnie polecane uczniom szkół gastronomicznych.

TERMINY: od poniedziałku do piątku, godz. 9.30 i 13.00 | CAŁY ROK

Potrzeby ogrodne | warsztaty kulinarno-ogrodowe (7–19 lat)

Salsefia, topinambur czy marek kucmerka to warzywa współcześnie nieco zapomniane, choć dawniej były produktami pierwszej potrzeby! Poznajcie te i inne rośliny prosto z grządki. Na zajęciach odwiedzimy ogród pożytkowy. Przyjrzymy się bogactwu sezonowych warzyw i owoców. Porozmawiamy o bioróżnorodności i o niełatwej roli jarzyn w naszej kuchni historycznej. Sprawdzimy, jak w staropolskich przepisach wykorzystywano produkty z ogrodów, sadów i łąk oraz ugotujemy dania z dodatkiem własnoręcznie zebranych warzyw, owoców i ziół! Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Zajęcia szczególnie polecane uczniom szkół gastronomicznych.

TERMINY: od poniedziałku do piątku, godz. 9.30 i 13.00 | maj – pierwsza połowa października

Karnawał w kuchni staropolskiej | kulinarne (7–19 lat)

Podczas warsztatów poznacie dawne smaki i tradycje związane z karnawałem. Opowiemy m.in. o tym, dlaczego żegnano się z mięsem i jakie dania wzbudzały największy podziw. Wspólnie przyjrzymy się obrazowi Pietera Bruegla „Walka karnawału z postem” i poszukamy różnic w postrzeganiu świata oraz stosunku do jedzenia w tych dwóch ważnych okresach roku. Pod czujnym okiem kucharzy i edukatorów kulinarnych przygotujemy dwie potrawy inspirowane przepisami z najstarszych książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

TERMINY: Od poniedziałku do piątku, godz. 9:30 i 13:00, styczeńmarzec

Święta w staropolskiej kuchni | kulinarne (7–19 lat)

Święta to wyjątkowy czas, w którym sięgamy do tradycyjnych potraw. Na warsztatach dowiemy się, jak w okresie staropolskim wyglądały przygotowania świąteczne, szczególnie w kuchni. Które potrawy przetrwały próbę czasu, a o których już zapomnieliśmy? Poznamy również dawne zwyczaje świąteczne i dowiemy się, dlaczego były one tak ważne. Następnie przyrządzimy dawne świąteczne potrawy, a później rozpoczniemy świąteczną ucztę.

Zajęcia szczególnie polecane uczniom szkół gastronomicznych.

TERMINY: od poniedziałku do piątku, godz. 9.30 i 13.00 | marzeckwiecień, listopadgrudzień

Przy królewskim stole | kulinarne (7–19 lat)

Zapraszamy na warsztaty kulinarne połączone z elementami kultury stołu, na których przybliżmy kuchnię króla Jana III. Dowiemy się, jakie potrawy pojawiały się na królewskim stole i które z nich najbardziej upodobał sobie nasz władca. Usłyszycie, jak przygotowywano uczty oraz jakie panowały zasady savoir-vivre’u przy stole w XVII wieku. Wspólnie stworzymy królewskie dania według zachowanych przepisów, na koniec nakryjemy do stołu i zasiądziemy do wspólnej uczty.

Zajęcia szczególnie polecane uczniom szkół gastronomicznych.

TERMINY: od poniedziałku do piątku, godz. 9.30 i 13.00 | CAŁY ROK

Smaki Warszawy | kulinarne (13–19 lat)

Podczas warsztatów kulinarnych posmakujemy niepodległości lat 20. i 30. XX wieku. Kuchnia polska po 1918 roku to bogata mieszanka różnych tradycji kucharskich, gustów, możliwości i mód. Opowiemy, jaką transformację przeszła kuchnia w tamtych czasach, oraz zastanowimy się, co zostało ze spuścizny kuchni staropolskiej. Następnie pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przygotujemy dania według przepisów z książek z początku XX wieku. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Zajęcia szczególnie polecane uczniom szkół gastronomicznych.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

TERMINY: od poniedziałku do piątku, godz. 9.30 i 13.00 | CAŁY ROK

Przy stole – o kulturze i historii | savoir-vivre

Które miejsce przy stole zająć? Kiedy i jakimi sztućcami zacząć jeść? O czym rozmawiać, a jakich tematów podczas jedzenia absolutnie nie poruszać? Jak elegancko poradzić sobie z trudnymi potrawami? I jak to wreszcie jest z łokciami na stole – można oprzeć czy nie? Zapraszamy do Wilanowa na warsztaty o kulturze stołu!

TERMINY: od poniedziałku do piątku, godz. 9.30 i 13.00 | CAŁY ROK


Bilety:

t: 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16)

m: bilety@muzeum-wilanow.pl


INFORMACJE DODATKOWE

ODBIORCY: osoby w wieku 7–19 lat, szczególnie zapraszamy uczniów szkół gastronomicznych
KOSZT
: 1200 zł od całej grupy + 20 zł od osoby
MIEJSCE: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
LICZBA OSÓB: grupy mogą liczyć do 30 osób

ALERGIE: Jeśli uczestnicy warsztatów mają alergie pokarmowe, prosimy o zgłoszenie tego przy rezerwacji.

REGULAMIN


Logo Europejskiego Roku Dziedzictwa  Logotyp ARRE  


Projekt Smaki Warszawy realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Niepodległa

PATRONAT MEDIALNY