© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warsztaty przyrodnicze

Guzikozwierzaki (4–9 lat)

– zajęcia odbywają się w ogrodach oraz w sali warsztatowej

Gdzieś, wiadomo nawet dokładnie gdzie, jest park, w którym mieszkają guzikowe zwierzęta! Wyruszymy na wycieczkę, by spotkać się z nimi oko w oko! Biedronka, zimorodek, a może... bóbr? Kogo uda nam się spotkać? Sprawdźcie sami! Uzbrojeni w lupy i lornetki podpatrzycie zwyczaje tutejszych małych i dużych mieszkańców. Czerpiąc inspiracje z natury, stworzycie własne istotki, które ożywicie, nadając im niepowtarzalne imiona. Własnoręcznie wykonane maskotki powędrują z Wami do domów.

Król ogrodnik (4–9 lat)

– zajęcia odbywają się w ogrodach warzywnych koło Villi intraty
– zajęcia sezonowe (kwiecień–wrzesień)

Jakich narzędzi używali ogrodnicy króla Jana III? Czy praca w ogrodzie jest tylko miła, lekka i przyjemna? Zapraszamy do ogrodów pożytkowych, w których do dziś uprawia się XVII-wieczne rośliny z wilanowskich rabat. Odkryjmy tajniki ogrodnictwa w praktyce! Sprawdźmy, czy zwierzęta zamieszkujące ogrody pomagają ogrodnikom w ich uprawie? Gdzie rosną ziemniaki? Jakie części roślin są jadalne? Czy pomidor to tak naprawdę… jagoda? Przekonajcie się sami! Narzędzia w dłonie i do dzieła!

Spotkanie z wydrą Robakiem (4–9 lat)

– zajęcia odbywają się w ogrodach oraz w sali warsztatowej

Zapraszamy na spotkanie z sympatycznym zwierzątkiem króla Jana III! W jaki sposób Robak znalazł się na królewskim dworze? Czy był oswojony, a może znał jakieś sztuczki? Podczas zajęć poznamy jego historię. Nad przepięknym Jeziorem Wilanowskim odkryjemy tajemnice roślin i zwierząt wodnych. Przyjrzymy się zwyczajom wydr, nauczymy się rozpoznawać ich tropy i ślady. Wykonamy trójwymiarową kartę pop-up (7–9 lat) oraz pokolorujemy królewskiego pupila, narysujemy jego dom i poznanych w czasie zajęć przyjaciół (4–6 lat).

Tajemniczy ogród (7–14 lat)

– gra terenowa w ogrodach

Jakie tajemnice skrywają ogrody króla Jana III? Odkryjemy je podczas gry terenowej! Wyposażeni w mapy i kompasy nauczymy się, jak z nich korzystać. Przeniesiemy się w czasie i rozwikłamy przyrodnicze zagadki. Jakie zwierzęta żyją tu obecnie, a jakie mieszkały u samego króla? Gdzie znajduje się ów „tajemniczy ogród”? Podczas zajęć, doskonaląc pracę w grupach, wspólnie odnajdziemy drewniane skrzynie i rozwikłamy szereg łamigłówek, które przybliżą nas do rozwiązania parkowej tajemnicy. Bądźcie czujni!

Na tropie królewskiego pupila (7–14 lat)

– gra terenowa w ogrodach
– przy niesprzyjającej pogodzie zajęcia odbywają się w pałacu

Król Jan od rana chodzi markotny. Może coś mu dolega? Nic podobnego – jeden z jego najdroższych pupili zaginął! Weźcie mapę, kompasy i biegnijcie do ogrodów. Poczujcie się jak prawdziwi detektywi i wytropcie zgubę!

Podczas gry terenowej rozwiążecie zagadki zostawione przez tajemniczego uciekiniera! Harcował po muzeum z parkowymi przyjaciółmi, znajdźcie ich tropy i ślady. Czy to lis, czy może małpka? Gdzie się ukrył?! Wskazówki, które zostawił, pozwolą dotrzeć do celu i dowiedzieć się, kim był ukochany pupil króla Jana.

Pszczoły z wąsem (7–19 lat)

– zajęcia plenerowe w ogrodach i królewskiej pasiece
– zajęcia sezonowe (kwiecień–wrzesień)

Przekonajmy się, jak fascynujące może być życie pszczół! Kto sprawuje władzę w ulu? Czy pszczela królowa nosi koronę? Czy pasiaste owady mają wąsy? Czy jedynym pożytkiem z pracy pszczół jest miód? Zajrzymy do sześciokątnych komnat i przyjrzymy się temu, co się tam magazynuje. Dowiemy się, czym jest bartnictwo, i zgłębimy jego tajniki. A jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, uzbrojeni w profesjonalny sprzęt pszczelarski wybierzemy się do pałacowej pasieki Ule Króla, aby stanąć oko w oko z rojem!

Prosimy o dostosowanie ubioru do pogody oraz charakteru zajęć, rekomendujemy zakryte buty oraz długie rękawy i nogawki.

Świat filtrującej dafni (10–14 lat)

– zajęcia odbywają się w ogrodach oraz w sali warsztatowej
– zajęcia sezonowe (kwiecień–wrzesień)

Czym zajmuje się limnolog? Czy w Jeziorze Wilanowskim można spotkać cyklopa? Czym są partenogeneza i cyklomorfoza? Zapraszamy na niesamowity warsztat poświęcony mikroorganizmom wodnym! Zaczerpniemy wody z jeziora i pod mikroskopem poznamy jego drobnych mieszkańców. Zgłębimy cykl życiowy rozwielitki oraz dowiemy się, dlaczego pełni tak ważną funkcję w ekosystemie. Wykonamy doświadczenia, dzięki którym odkryjemy właściwości fizykochemiczne wody.

Zajęcia polecane jako uzupełnienie wiedzy z zakresu ekosystemów wodnych.


Bilety:

t:  22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9–16)

m: bilety@muzeum-wilanow.pl