© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   18.03.2010

Wielkie otwarcie pałacowych komnat

Trzy lata trwały prace związane z realizacją projektu „Restauracja wnętrz pierwszego w Polsce muzeum sztuki – Muzeum Pałacu w Wilanowie”, który polegał na renowacji i rewaloryzacji komnat w najstarszej części Pałacu oraz dziewiętnastowiecznych pomieszczeń w prawym skrzydle. W Sypialni i  Antygabinecie Królowej można zobaczyć efekty prac konserwatorów, którzy przywrócili dawną świetność bogato zdobionym wnętrzom tych komnat.
W odrestaurowanych Pokojach Chińskich i Myśliwskich od wiosny 2008 roku można podziwiać unikalne kolekcje zgromadzone przez kolejnych właścicieli Wilanowa.

Zdjęcia na tej stronie dokumentują różne etapy niezwykle trudnego i żmudnego procesu konserwacji zabytkowych pomieszczeń, który wymagał zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin i długotrwałych prac badawczych. Dzięki nim odkryto fragmenty konstrukcji i unikalne malowidła, które pokryte były warstwami późniejszych przemalowań.  Zachęcamy do porównania zdjęć dokumentujących proces konserwacji z tym, co już jest dostępne dla odwiedzających Pałac w Wilanowie. Takie porównanie pozwala zrozumieć, dlaczego otwarcie odrestaurowanych komnat było  dla nas wielkim, długo wyczekiwanym świętem!







Przeprowadzenie prac badawczych i konserwatorskich w najstarszych komnatach Pałacu Wilanowskiego było możliwe dzięki środkom, które Muzeum Pałac w Wilanowie pozyskało na ten cel z Unii Europejskiej. Całkowity koszt projektu wyniósł 6.000.054,98 zł, z czego dofinansowanie ze środków UE - ZPORR - wyniosło 72,50% kosztów kwalifikowanych, czyli 4.097.274,82 zł.