© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

„Helena Modrzejewska – ikona stylu” – konkurs rozstrzygnięty (2011)

"Helena Modjeska – Icon of Style" CONTEST

Muzeum Pałac w Wilanowie zaprosiło uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych i szkół projektowania ubioru, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, a także tych wszystkich, których pasją jest rekonstrukcja ubiorów historycznych oraz projektowanie ubiorów, do udziału w nowym programie z cyklu Wilanów dla młodych talentów, którego integralną część stanowi konkurs.

Tym razem bohaterką konkursu była jedna z największych polskich aktorek – Helena Modrzejewska (1840–1909). Była ona nie tylko wielką gwiazdą teatru, lecz także ikoną mody swoich czasów. Zadanie konkursowe polegało na uszyciu repliki ubioru prywatnego albo scenicznego Heleny Modrzejewskiej lub na stworzeniu własnej kreacji, inspirowanej ubiorem aktorki.

Na stronie internetowej konkursu jego uczestnicy mogli zapoznać się z historią życia i twórczością Heleny Modrzejewskiej, a przede wszystkim z jej garderobą. Zamieszczone tam szczegółowe opisy, archiwalne fotografie i rysunki ubiorów oraz ich wykroje pomagały uczestnikom odtworzyć kostium sceniczny lub prywatny aktorki jak najwierniej, przekazując im jednocześnie bogatą wiedzę na temat damskiej mody drugiej połowy XIX wieku. Przez cały czas trwania programu odbywały się bezpłatne warsztaty, wykłady i konsultacje. Nasi specjaliści zadbali o każdy szczegół, by owoce prac konkursowych były jak najwyższej jakości.

Przejdź do strony konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło wiosną 2013 roku, a zwycięskie prace zostały zaprezentowane na wystawie we wnętrzach pałacowych oraz będą podróżować amerykańskimi śladami Heleny Modrzejewskiej.

INFORMACJA O WYSTAWIE

Zapraszamy też na stronę konkursu, aby obejrzeć nagrodzone prace.

Helena Modrzejewska zyskała ogromne uznanie i rozgłos także w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrowała w 1876 roku, stąd przy realizacji przedsięwzięcia współpracujemy z Helena Modjeska Society, którego prezesem jest pan Krzysztof Ciepły – kolekcjoner pamiątek po wielkiej aktorce. Wraz z nim planujemy zaprezentować laureatów i ich prace w amerykańskich miastach, związanych z tą wybitną polsko-amerykańską artystką.