© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej

Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej
dr Krzysztof Chmielewski, dr Jarosław Krawczyk

Warszawa 2010,  336 stron, oprawa twarda, format: 23,7x17,4 cm, ISBN 978-83-60959-85-5, seria "Silva rerum".

„Wilanowski widnokrąg” to zbiór szkiców o sztuce  europejskiej, o tradycjach, postawach i wzorach. Krzysztof Chmielewski i  Jarosław Krawczyk wybrali sobie za punkt wyjścia pałac i muzeum w Wilanowie, tę  prawdziwą skarbnicę rozmaitych wątków naszej kultury. Naszej, bo sztuka w  Polsce jest głęboko zakorzeniona w dziejach Europy.

Autorzy kreślą  szeroką panoramę stylów i dzieł sztuki – od starożytności po zmierzch  romantyzmu. Piszą barwnie i potoczyście, nie unikając osobistych wrażeń i  interpretacji. Poza wartościami poznawczymi i estetycznymi, ta bogato ilustrowana książka ma też ogromne walory edukacyjne; jest oparta na solidnej bazie źródłowej, a autorzy – którzy mają w swoim dorobku podręczniki szkolne – zadbali o orientację czytelnika na różnych osiach czasu.

W pałacu  wilanowskim, jak w soczewce, skupia się blask sztuki europejskiej. Pierwszy  gospodarz tego miejsca, król Jan III Sobieski, był mecenasem sztuk i nauk. Pamięć o królu pielęgnowali kolejni właściciele, wśród nich Stanisław Kostka  Potocki, polityk i kolekcjoner, który w 1805 roku utworzył tutaj pierwsze  muzeum sztuki. Działa ono nieprzerwanie do dziś, a pałac – dzięki prowadzonym  pracom konserwatorskim – lśni nowym blaskiem. Przyjemnie jest oglądać jego  wnętrza z książką Jarosława Krawczyka i Krzysztofa Chmielewskiego w ręku, odczytywać historie zapisane w dziełach sztuki i odkrywać ich niezwykłe piękno.

Książka „Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej” wydana przez Muzeum Pałac w Wilanowie została wyróżniona nagrodą Academia podczas piątej edycji Targów Książki Naukowej i Akademickiej ACADEMIA 2011.

Kup teraz w e-sklepie