© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   21.02.2021

Wiosenne święta | zajęcia online dla grup

Jeszcze śnieg za oknem, ale przyjrzyjcie się uważnie – wszędzie widać oznaki nadciągającej wiosny! Powietrze ma inny zapach, ptaki głośniej śpiewają, dnie stały się dłuższe i bardziej… mokre. Warto poświęcić ten czas między dwoma porami roku na dobre przygotowanie do świąt wielkanocnych i wiosennych obserwacji. Zapraszamy grupy szkolne i nie tylko na zajęcia online.

POGRAJMY W KRASZANKI! O WIELKANOCY DAWNIEJ I DZISIAJ (6–12 LAT)

Święta w każdym domu wyglądają inaczej. Może przygotowujecie sięgającą prawie nieba palmę wielkanocną lub chodzicie z włóczebnikami, a może szukacie słodyczy ukrytych w ogrodzie? Opowiedzcie o swoich zwyczajach wielkanocnych i zobaczcie, jak inni spędzają święta. Dowiedzcie się, skąd wzięły się wielkanocne symbole i jak długą mają historię!

(WIO)SENNA PRZYRODA (6–12 lat)

Skąd rośliny wiedzą, że mogą znów wypuścić zielone liście? Które zwierzęta pierwsze zaczynają wiosenne zaloty? Jak małemu ziarenku udało się przetrwać zimowe mrozy i w jaki sposób przeistoczy się kiedyś w potężne drzewo? Poznajcie odpowiedzi na te pytania i dowiedzcie się, gdzie szukać pierwszych oznak wiosny!

ŚWIĘTA W STAROPOLSKIEJ KUCHNI (12–19 lat)

Święta to wyjątkowy czas, w którym sięgamy do tradycyjnych potraw oraz kultywujemy zwyczaje naszych przodków. Na zajęciach przyjrzymy się okresowi Wielkiego Postu – jak ten szczególny przedświąteczny czas wpisuje się w naturalny cykl przyrody. Poznamy staropolskie tradycje kulinarne związane z obchodami Wielkiej Nocy. Co podawano podczas Święconego, czyli uroczystego śniadania wielkanocnego? Zajrzymy również do dawnych przepisów oraz rozszyfrujemy symbolikę produktów wykorzystywanych podczas świąt.


Rezerwacja:
m: bilety@muzeum-wilanow.pl
t: 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9–16)

Koszt zajęć: 180 zł (w języku polskim), 250 zł (w języku obcym)
Czas trwania: około 45 minut

Po telefonicznym lub mejlowym ustaleniu terminu Biuro Rezerwacji prześle opiekunowi grupy link, pod którym odbędzie się lekcja online. Prosimy o rozesłanie informacji i linku uczniom. W zajęciach można wziąć udział za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Zachęcamy nauczycieli do wspólnego uczestniczenia.


Prosimy o zapoznanie się z regulaminem organizacji zajęć online oraz instrukcją logowania: