© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   20.11.2020

Wirtualna wycieczka po Wilanowie


Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie we współpracy z Esri Polska stworzyło nową aplikację umożliwiającą krótką wirtualną wycieczkę po rezydencji wilanowskiej. Jej tematem przewodnim jest postać pierwszego, najważniejszego właściciela Wilanowa – króla Jana III. Można z niej skorzystać online TUTAJ. W opowieści wykorzystane zostały: system informacji przestrzennej prowadzony przez muzeum oraz tematyczne serwisy mapowe, dostępne TUTAJ.

Podczas wirtualnej wycieczki można poznać historię tego niezwykłego miejsca, kolejne zmiany bryły i dekoracji pałacu oraz jego otoczenia, a także porównać obecny wygląd założenia pałacowo-parkowego z dawnymi mapami. Dzięki nim łatwiej wyobrazić sobie rezydencję z czasów króla Jana III, gdy dziedziniec był jeszcze dwudzielny, pałac okalały ogrody fruktyfikujące i folwark, a bogate dekoracje odnoszące się do sławnych czynów monarchy i biblijnych i mitologicznych źródeł kultury europejskiej właśnie powstawały. Archiwalne zdjęcia i ryciny z XIX i XX w. pokazują przekształcenia i rozbudowy rezydencji, prowadzone przez kolejnych jej mieszkańców. Oprócz podróży w przeszłość aplikacja umożliwia też poznanie wilanowskiej rezydencji dziś – prezentuje dekoracje i dzieła sztuki, które możemy podziwiać podczas zwiedzania pałacu i parku.

Autorkami aplikacji są Aleksandra Tobiasz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Karolina Karpisz z Esri Polska. Prezentacja powstała z okazji GIS Day 2020.