© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   07.05.2021

Wystawa „Rośliny i zwierzęta…” | dostępność

Od maja do sierpnia w wilanowskim muzeum prezentujemy wystawę „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”. Stanowi ona wielowarstwową opowieść o przyrodzie, zależnościach między gatunkami, o roli przyrody w życiu człowieka i człowieka w świecie przyrody.

Aby jak najszersze grono osób miało szansę zapoznać się z wystawą i powiązanymi z nią treściami, zaplanowaliśmy różnorodne rozwiązania. Materiały będą systematycznie publikowane w tym miejscu.

Przygotowaliśmy kilka rodzajów rozwiązań ułatwiających dostęp do treści wystawowych:

  • Audiodeskrypcje – nagrania, które przybliżają wygląd poszczególnych sal oraz wybranych gatunków roślin i zwierząt prezentowanych na rycinach.
  • Treści w języku migowym – materiały w języku migowym, które tematycznie związane są z prezentowaną wystawą, w tym wybrane filmy oraz ciekawostki ze świata roślin i zwierząt.
  • Treści w tekście łatwym do czytania i rozumienia – opowieści w tekście łatwym do czytania i rozumienia o roślinach, zwierzętach, wilanowskich ogrodach oraz o zagrożeniach, jakie czyhają na środowisko, w jakim żyjemy. Materiały polecane dla osób, które znają język polski na poziomie A1/A2.
  • Przewodniki w AAC – z myślą o osobach, które nie posługują się mową foniczną lub posługują się nią w ograniczonym zakresie, przygotowujemy przewodniki po wilanowskim muzeum z wykorzystaniem wspomagających i alternatywnych sposobów komunikowania się (AAC).
  • Jeśli nie możesz zwiedzić wystawy na żywo – Wystawa jest zorganizowana na piętrze wilanowskiego pałacu, które nie jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach.
    Z  myślą o tej grupie oraz dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie będą mogli zobaczyć wystawy na żywo, przygotowaliśmy pakiet materiałów, dzięki którym będzie można zapoznać się z ideą wystawy, z najważniejszymi jej wątkami i oczywiście przede wszystkim z pięknymi i wyjątkowymi obiektami.
  • Przedprzewodnik – broszura do pobrania, która ułatwia przygotowanie się do zwiedzania wystawy „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”.

W planach mamy również spotkania na żywo, które będą dostępne dla poszczególnych grup odbiorców. O szczegółach poinformujemy, gdy tylko powróci możliwość organizowania takich spotkań.

KONTAKT

W razie pytań lub propozycji w zakresie poprawy dostępności wystawy prosimy o kontakt:

Marta Walewska
e-mail:
mwalewska@muzeum-wilanow.pl
tel./SMS: 785 905 735