© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   13.04.2021

Wystawa „Rośliny i zwierzęta…” | program edukacyjny

Wystawa Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza daje możliwość odkrywania zarówno kunsztu artystycznego prezentowanych grafik, jak i fascynującego świata natury oraz jego więzi z człowiekiem. Wielowątkowość prezentowanych tematów przybliżymy poprzez liczne spotkania: przyrodnicze, artystyczne, kaligraficzne i kulinarne, zwiedzanie wystawy z edukatorem, spotkania z opowieściami, jak również aktywności do samodzielnego odkrywania przyrody i jej powiązań ze sztuką.

Warsztaty

Wybierzmy się wspólnie w podróż po różnorodnych sposobach prowadzenia dokumentacji przyrodniczej – odkryjmy świat zielników, efektownych technik graficznych i fotografii. Poznajmy zagrożony skarb naszych czasów – różnorodność biologiczną. Podczas spotkań odkryjemy botaniczne osobliwości wilanowskiego ogrodu pożytkowego oraz historii relacji roślin, zwierząt i ludzi. Zaprosimy także do uczestnictwa w warsztatach kulinarnych. 

Zapraszamy od czerwca

Opowieści

Prezentowane na wystawie atlasy dorównują kunsztem dziełom sztuki. Są one również wyjątkową dokumentacją odkryć przyrodniczych. O niezwykłych przyrodnikach, wnikliwych obserwatorach, odkrywcach i popularyzatorach wiedzy opowie Ewelina Jarnutowska – edukatorka, opowiadaczka, związana m.in. z grupą Karawana Opowieści. Zaprezentujemy trzy autorskie historie: Alexander von Humboldt – (Nie)zapomniany odkrywca natury, Maria Sibylla Merian – Kobieta na końcu świata, Eleazar Albin – Historia naturalna w kolorze.

Zapraszamy od czerwca

Spotkania z kaligrafią

Podczas spotkań z kaligrafią, które odbędą się w wybrane weekendy, zwrócimy uwagę na precyzję w rysunku botanicznym i zoologicznym oraz omówimy techniki wykonywania kart zielnikowych za pomocą pióra. Spotkania przeprowadzone zostaną z wykorzystaniem numerowanek kaligraficznych: Zielnik kaligraficzny: Róże historyczne oraz Zielnik kaligraficzny: Tulipanowy ogród.

Zobacz więcej

Zwiedzanie wystawy z edukatorem

Podczas zwiedzania wystawy z edukatorem, odkryjemy ciekawostki o roślinach i zwierzętach, które zobaczyć można na prezentowanych grafikach. Opowiemy o twórcach tych niezwykłych ilustracji, a także o fascynujących odkryciach przyrodniczych i próbach porządkowania świata organizmów żywych podejmowanych przez tak wybitnych badaczy jak Karol Linneusz.

Zobacz więcej 

Aktywności edukacyjne do samodzielnej realizacji

Aby zachęcić do samodzielnego odkrywania piękna natury i jej powiązań ze sztuką, przygotowujemy rodzinną kartę edukacyjną, grę terenową, botaniczne zadania oraz dwie dodatkowe ścieżki zwiedzania, które pozwolą podziwiać przyrodnicze inspiracje w pałacowych wnętrzach oraz niezwykłe botaniczne osobliwości wilanowskich ogrodów. 

Zobacz więcej:

Spotkania muzealne w ogrodach i online

W czasie trwania wystawy grupom polecamy szczególnie udział w lekcjach: Zielona wyprawa (4–9 lat), Wilanowskie obserwatorium przyrody (10–15 lat) oraz Przyrodnicze abecadło (12–18 lat). Podczas nich pokażemy różnorodny świat fauny i flory ogrodów wilanowskich oraz włączymy do opowieści tematy związane z odkrywaniem przyrody i postacią Karola Linneusza. Zaproponujemy również lekcje online powiązane z prezentowanymi na wystawie zagadnieniami przyrodniczymi.

Zobacz więcej 

Dla nauczycieli

Nauczycieli zaprosiliśmy to udziału w szkoleniu pt. „Interdyscyplinarnie: wystawa Rośliny i zwierzęta dla przyrodników i humanistów”, w ramach którego odbywały się warsztaty online oraz spotkania na wystawie i w ogrodach.

Dostępność

Aby jak najszersze grono osób miało szansę zapoznać się z wystawą i powiązanymi z nią treściami, zaplanowaliśmy różnorodne rozwiązania, m.in.: audiodeskrypcje,  treści w języku migowym, treści w tekście łatwym do czytania i rozumienia oraz przedprzewodniki. Przygotowaliśmy też materiały z myślą o osobach, które z różnych powodów nie będą mogły zobaczyć wystawy na żywo.

Zobacz więcej