© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   14.03.2022

Zaawansowane techniki prezentacji 2D w ramach projektu „www.muzeach” – prezentacja produktów dokumentacji gigapixelowej


Zdanie „Zaawansowane techniki prezentacji 2D” to połączenie dwóch typów produktów. Pierwszym z nich jest wysokorozdzielcza dokumentacja fotograficzna, zwana gigapikselową, wykonywana na całej powierzchni dokumentowanego obiektu. Drugim są pliki dokumentacji RTI.

Na początku realizacji projektu „www.muzeach” pisaliśmy o technicznej stronie prowadzonych prac. Teraz, po ich wykonaniu, przyszła pora na to, by przyjrzeć się ich efektom oraz wyjaśnić, czym kierowaliśmy się, dobierając konkretne rozwiązania technologiczne do planowanych zakresów zastosowań gotowych produktów.

Detal ma znaczenie

Głównym celem prac prowadzonych techniką gigapikselową było stworzenie takiej dokumentacji obrazów sztalugowych, aby możliwe było zaprezentowanie poprzez internet dowolnie wybranych fragmentów danego obrazu z dokładnością pozwalającą na obserwowanie śladów pojedynczych pociągnięć pędzla.

Muzeum na wyciągnięcie ręki

Technika gigapixelowa umożliwia wykonanie dokumentacji fotograficznej, która pomimo swojej szczegółowości nie musi być przesyłana przez internet jako jeden ogromny plik. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu plików fotograficznych odbiorca ma możliwość decydowania o tym, który fragment obrazu będzie studiował i w jakim powiększeniu chce go oglądać. Wykonanie takiego typu dokumentacji pozwoli zwiedzającym muzea na oglądanie ulubionych obrazów w domowym zaciszu lub nawet podczas wizyty w muzeum. Gigapikselowe wizerunki umożliwiają dokładne przyjrzenie się detalom, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieł sztuki bardzo dużych lub bardzo małych rozmiarów, a także obiektom fizycznie trudno dostępnym, bo np. znajdującym się bardzo wysoko w zabytkowym wnętrzu. Dzięki połączeniu z serwerem do odbiorcy oglądającego wizerunek dzieła sztuki przesyłane są wiadomości tylko o tych fragmentach obrazu, które są przeglądane w danym momencie. Dzięki temu możliwe jest oglądanie tak nasyconych szczegółami obrazów na zwykłym domowym komputerze czy na ekranie smartfona.


Beneficjent: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLINMuzeum Narodowe w Lublinie (dawniej Muzeum Lubelskie w Lublinie)Muzeum Narodowe w SzczecinieMuzeum – Zamek w Łańcucie
Całkowity koszt projektu: 12 172 215,58 zł
Kwota dofinansowania: 9 247 929,94 zł

POPC