© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   14.03.2022

Zaawansowane techniki prezentacji 2D w ramach projektu „www.muzeach” – prezentacja produktów dokumentacji RTI

Zdanie „Zaawansowane techniki prezentacji 2D” to połączenie dwóch typów produktów. Pierwszym z nich jest wysokorozdzielcza dokumentacja fotograficzna, zwana gigapikselową, wykonywana na całej powierzchni dokumentowanego obiektu. Drugim są pliki dokumentacji RTI (o rozszerzeniu .ptm). Pliki te pozornie wyglądają jak zwykłe zdjęcia cyfrowe, jednak umożliwiają osobie oglądającej je w internecie (za pośrednictwem jednej z darmowych przeglądarek plików .ptm) na swobodne manipulowanie w czasie rzeczywistym sposobem oświetlenia oglądanej sceny.

Na początku realizacji projektu „www.muzeach” pisaliśmy o technicznej stronie prowadzonych prac. Teraz, po ich wykonaniu, przyszła pora na to, by przyjrzeć się ich efektom oraz wyjaśnić, czym kierowaliśmy się, dobierając konkretne rozwiązania technologiczne do planowanych zakresów zastosowań gotowych produktów.

To widz decyduje

Dokumentację RTI wykonaliśmy głównie dla fragmentów obrazów sztalugowych o szczególnie ciekawej fakturze warstwy malarskiej lub innych obiektów, których powierzchnię pokrywają skomplikowane reliefy. Technika ta przenosi decyzję o tym, jak ma być oświetlony oglądany właśnie obiekt, z osoby, która sporządza dokumentację, na widza, który tę dokumentację przegląda. Dzięki temu to widz może decydować o tym, czy wizerunek danego dzieła sztuki, np. płaskorzeźbę lub monetę, będzie oglądał w świetle rozproszonym, czy też w bardzo kontrastowym świetle bocznym.

W przypadku wszystkich obiektów, dla których nawet niewielkie zmiany oświetlenia mają ogromny wpływ na to, jak w jaki sposób będziemy ich powierzchnię odbierali wizualnie, technika RTI pozwala wejść na zupełnie inny poziom immersji i kontaktu z dziełem sztuki.

Wirtualna rzeczywistość

Poza możliwością swobodnego sterowania oświetleniem niektóre programy do przeglądania plików .ptm oferują jeszcze dodatkowe funkcje wizualizacyjne nazywane trybami renderowania lub wyświetlania zadokumentowanego obrazu. Jedna z nich pozwala na przykład na takie przedstawienie oglądanej powierzchni (łącznie z jej reakcją na zmienne warunki oświetleniowe), jakby powierzchnia taka była w pełni lustrzana, nawet jeżeli dokumentowany obiekt nie ma takich cech w rzeczywistości. Co taka funkcja daje oglądającemu? W przypadku studiowania powierzchni obiektów, które w rzeczywistości są matowe (jak na przykład malarstwo naścienne wykonane w technice wapiennej), nagle naszym oczom ukazują się wszystkie niuanse powierzchni, drobne rysy, załamania, na które nigdy wcześniej nie zwróciliśmy uwagi, nawet jeśli dane dzieło sztuki znamy doskonale.

Technika RTI najlepiej sprawdza się do pokazywania faktury na dość płaskich powierzchniach obiektów. Z tego względu nie jest techniką odpowiednią do wizualizowania całych rzeźb. Natomiast tam, gdzie ważne jest ukazanie niuansów powierzchni lub jej faktury, sprawdza się doskonale. Ma także dużo mniejsze wymogi techniczne niż odpowiadająca jej dokumentacja trójwymiarowa.


Beneficjent: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLINMuzeum Narodowe w Lublinie (dawniej Muzeum Lubelskie w Lublinie)Muzeum Narodowe w SzczecinieMuzeum – Zamek w Łańcucie
Całkowity koszt projektu: 12 172 215,58 zł
Kwota dofinansowania: 9 247 929,94 zł

POPC