Ręczne ściegi – koszula historyczna, koszula ludowa | warsztaty szycia ręcznego | od 21 listopada
aktualność
Zapraszamy na cykl warsztatów, podczas których zajmiemy się ręcznymi ściegami historycznymi. Tematem spotkań będzie koszula, jaką szyto przez stulecia: od szlacheckich zakładanych pod suknie, polskie żupany i zachodnie wamsy po ludowe noszone współcześnie.
Zajęcia zaczniemy od prezentacji historycznej i źródeł. Sprawdzimy, czy na portretach historycznych koszula jest widoczna. Poznamy podstawowe przykłady krojów, szwów oraz stosowanych ściegów. Dowiemy się, co wspólnego z koszulą ma sumienie, ćwikieł czy pępek. W trakcie warsztatów powstaną koszule męskie lub damskie (w zależności od tego, co wybierze uczestnik) na wzór tych, jakie na terenach dawnej Rzeczypospolitej nosili jej mieszkańcy – lniane, bielone na słońcu. Wykonane własnoręcznie koszule uczestnicy zabiorą do domu.
Zapewniamy materiały i narzędzia do uszycia koszuli oraz miłą i twórczą atmosferę.
Prowadzenie: Elżbieta Dunin-Wąsowicz
Dla kogo: dorośli i młodzież od 15 lat
Kiedy: na kurs składają się cztery spotkania, wtorki 21 i 28 listopada oraz 5 i12 grudnia, godz. 17.30–20.30
Uwaga: miejsca na najbliższy kurs rozeszły się, planujemy kolejną edycję kursu w styczniu 2024 r.
Gdzie: Domek Lanciego
Koszt: 300 zł (za 4 spotkania)
Bilety: dostępne w kasie muzeum i online
Polecane

Klub Haftu
Niteczka do niteczki, cierpliwość, wnikliwość, ciekawość dotycząca estetyki i historii, wspólny czas poświęcony na ulubioną, odprężającą, wspierającą koncentrację czynność – zapraszamy do Klubu Haftu!

Historia koronki klockowej
Koronki przez wieki uważane były za najbardziej ekskluzywne tekstylne wyroby dekoracyjne. Ich popularność oraz kosztowność nieustannie wzrastały aż do momentu …

Wota Sobieskich. Żupan Stanisława Daniłowicza (ok. 1608–1636) z Muzeum Narodowego w Krakowie
Żupan, wykonany około 1640 roku w Polsce z tkaniny importowanej, stanowił element stroju trumiennego Stanisława Daniłowicza. Obecnie zabytek znajduje się …

Kontusz i frak. O symbolice stroju w XVIII-wiecznej literaturze polskiej
Doktor Agata Roćko przygląda się literackim portretom władców, posesjonatów i szlacheckich szaraczków, przywołuje XVIII-wieczne panegiryki i pamflety, relacje polskich i obcych pamiętnikarzy, by udokumentować trwałość i powszechność symboliki kontusza i fraka, jej użyteczność w oświeceniowych dyskusjach i sporach. Równocześnie pokazuje, że opozycja ta funkcjonowała nie tylko w świecie ważnych politycznych podziałów, ale także w życiu prywatnym szlachty, w języku potocznym, gdzie określenie „kontuszowy” lub „frakowy” nie wymagało żadnych objaśnień.

Pas kontuszowy
Sygn.: S. Filsjean kobyłki Pas kontuszowy, jednostronny. Na głowach po trzy medaliony, utworzone z liści palmowych. Pośrodku każdego medalionu mniejsze pole …

Wojna fraka i kontusza
Schyłek XVII i początek XVIII w. to czas największych triumfów mody narodowej. Za panowania Jana III Sobieskiego doszło do wtórnej …