Rozwój infrastruktury w ramach projektu „www.muzeach”
W każdym z pięciu muzeów biorących udział w projekcie „www.muzeach” powstaną tysiące zdjęć obiektów. Zostaną one udostępnione publiczności w postaci zbiorów cyfrowych za pomocą strony internetowej z multiwyszukiwarką. Jednak, aby było to możliwe, najpierw musi zostać zwiększona przestrzeń do przechowywania cyfrowych plików oraz rozbudowana i zmodyfikowana infrastruktura techniczna i teleinformatyczna u realizatorów projektu.
Muzea kupują więc m.in.: macierze dyskowe, stacje robocze, serwery, przełączniki sieciowe, a także sprzęt fotograficzny do pracowni digitalizacyjnej, wzorniki do zarządzania barwą i oprogramowanie do obróbki graficznej zdjęć. Wymienione zakupy podniosą oraz ujednolicą standardy digitalizacji i udostępniania zbiorów we wszystkich muzeach biorących udział w projekcie.
W niektórych instytucjach zostaną również przeprowadzone prace budowlane dostosowujące pomieszczenia do nowych wymogów technicznych.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jako lider projektu będzie przechowywać dane zbiorcze i czuwać nad całym systemem teleinformatycznym projektu. Na potrzeby tego zadania zostało poprawione bezpieczeństwo danych przez zdublowanie systemu serwerów i macierzy. Powstaną też podłoga techniczna i system gaszenia bezpieczny dla sprzętu elektronicznego.
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach projektu „www.muzeach” powstała pierwsza pracownia digitalizacyjna, zrealizowana specjalnie na potrzeby projektu. Pracownia została w pełni wyposażona w grudniu 2019 r. Rozbudowano także serwerownię o dodatkową przestrzeń dyskową, która zapewni miejsce do przechowywania plików wizerunków cyfrowych.
Zobrazowanie cyfrowe w partnerskich muzeach dotyczy zbiorów o różnym charakterze, wymagających odmiennego sprzętu, a także innych metod postępowania podczas całego złożonego procesu digitalizacji i udostępnienia zdjęć. Dlatego pracownia w POLIN została zaprojektowana i urządzona do obsługi posiadanych i planowanych w strategii rozwoju obiektów muzealnych. Począwszy od rozmiaru i położenia studia, a kończąc na bezpieczeństwie i miejscu do przechowywania czekających w kolejce do zobrazowania obiektów, włączając w to bogaty osprzęt studyjny, udało się stworzyć profesjonalne miejsce do pracy dla fotografa. Instrumenty studyjne są bogate, ponadto w stu procentach systemowe i w każdej chwili gotowe do rozbudowy i przemyślanego rozwoju technologicznego. Używany jest aparat małoobrazkowy (pełna klatka), głównie podpięty kablem do „cyfrowej ciemni”. System oświetleniowy to błyskowe lampy generatorowe z markowym osprzętem. Główne wyposażenie pracowni to sprzęt studyjny, łącznie z bardzo funkcjonalnym stołem bezcieniowym. Zaplanowano też oddzielne stanowisko do reprodukcji, a całości dopełniają drobne i większe konstrukcje do realizacji bardziej wymagających lub nietypowych zadań. Pracownia jest tak pomyślana, żeby mogła realizować potrzeby muzeum na fotografię studyjną poza projektem, np. związaną z wystawami.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020,
oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.
Polecane

Projekt POPC „www.muzeach” (artykuł)
Projekt pod tytułem „www.muzeach” ma na celu powszechne udostępnienie zasobów cyfrowych pięciu muzeów prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i …

Budowa strony z multiwyszukiwarką w ramach projektu „www.muzeach” (artykuł)
Jednym z kluczowych efektów projektu „www.muzeach” będzie strona internetowa z multiwyszukiwarką odstępna na: www.muzeach.pl. Pozwoli ona na prezentację i przeszukiwanie …

Dokumentacja i publikacja danych przestrzennych z wykorzystaniem Systemu Informacji Przestrzennych (GIS) (artykuł z wewnątrzną nawigacja)
W ramach projektu „www.muzeach” planowana jest budowa systemu informacji przestrzennej (GIS) w Muzeum Narodowym w Szczecinie i Muzeum – Zamek …