Anagrammata In Electionem Et Coronationem Serenissimi, Potentissimiqve Principis Ac Domini, Domini Joannis III. D[ei] G[ratia] Regis Poloniarum Magni Ducis Lithvaniae, Russiae, Prussiae, (Druk, h)

- Autor: Johann Rutger zur Horst
- Wydanie pierwsze: h
- Czas powstania: 1676
- Wydawca: David Friedrich Rhetti
- Miejsce wydania: Gdańsk
- Wydanie kolejne: h
- Czas wydania: h
- Inny wydawca: h
- Miejsce wydania kolejnego: h
- Dziedzina: apoteozy
- Osoba powiązana: Jan III Sobieski
- Powiązane wydarzenie: Elekcja Jana Sobieskiego na króla Polski, Koronacja Jana III Sobieskiego
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Numer inwentarza: Nl 61 4º adl. 22
Anagramy autorstwa Johanna Rutgera zur Horst wydane prawdopodobnie w Gdańsku, w oficynie Dawida Fryderyka Rhete, jako okolicznościowy, jednokartkowy druk ulotny. Tekst powstał z okazji elekcji i koronacji Jana III Sobieskiego na króla Polski. Z okazji elekcji autor stworzył dwa anagramy: pierwszy, dwuwersowy od imienia i nazwiska Ioannes Sobiescius, drugi od słów Ioannes Sobiescius Rex Poloniae; z okazji koronacji dwa kolejne: dwuwersowy dla określenia Sobiescius, Johannes Tertius Rex Poloniarum oraz jednowersowy na Joannes Tertius Dei Gratia Rex Poloniarum. W owych anagramach Johann Rutger zur Horst między innymi nazywa Sobieskiego Jozuem oraz porównuje do Aleksandra Wielkiego. Wskazuje również, że w dniu koronacji Słońce wychwala Sprawiedliwość. W zbiorku anagramatów znajdujemy zatem typową topikę laudacyjną odwołującą się zarówno do tradycji biblijnej, jak i antycznej.
polecane

Anagrammata in Coronationem Auspicatissimam utriusque Sacrae Regiae Majestatis
(Rękopis, )
Arnold Ehler-XVII w. (po 1676)-Biblioteka PAN w Gdańsku
Anagram z okazji koronacji Jana Sobieskiego napisany został przez Arnolda Ehlera – jurystę pochodzącego ze znacznego rodu gdańskiego. …

Poezja wizualna
Na okazję koronacji Władysława IV jezuita Paweł Kuhn przywitał „naszego Apollina” pięknie wydanym drukiem okolicznościowym z elementami tzw. …

Humanizm potrydencki a ideały etyczne w poezji polsko-łacińskiej
Humanizm potrydencki, czyli zespół pewnych tendencji promieniujących na literaturę, kulturę i sztukę katolicką po soborze, który obradował w …