Bitwa pod Chocimiem 10-11 XI 1673 (Grafika, scena historyczna)
- Autor: Jerzy Eleuter Szymonowicz Siemiginowski
- Według obrazu: Jerzy Eleuter Szymonowicz Siemiginowski
- Wydanie pierwsze: Sebastian Jan Piskorski, Flores vitae beatae Salomeae Virginis...
- Czas powstania: 1691
- Wydawca:
- Miejsce wydania: Kraków
- Materiał/Technika: akwaforta
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska)
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Data wydarzenia: 11 listopada 1673
- Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski, bł. Salomea
- Miejsce wydarzenia: Chocim
- Instytucja przechowująca: Biblioteka Narodowa w Warszawie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Wymiary: 17,2 x 13,7 cm
- Numer inwentarza: St. Dr. XVII.3.4454
- Inne egzemplarze:
scena historyczna, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polska
Kompozycja rozgrywa się zarówno w sferze ziemskiej, jak i niebiańskiej. W dolnej widzimy hetmana Jana Sobieskiego ścigającego na czele polskiej jazdy uciekających Turków. Przy prawej krawędzi widoczny jest zamek chocimski i most na Dniestrze, który zarwał się powodując śmierć przeciwników w nurtach rzeki. Nad postaciami walczących żołnierzy, w niebiosach pojawia się postać błogosławionej Salomei klęczącej przed Madonną z Dzieciątkiem. Rycina przedstawiająca bitwę pod Wiedniem jest ostatnią z serii cyklu hagiograficznego bł. Salomei.
Druk został zdygitalizowany i jest dostępny na stronie internetowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
polecane
W zbiorach starodrucznych Biblioteki Gdańskiej PAN znajdujemy druk z roku 1673, który odnosi się do dwóch ważnych wydarzeń …
Stająca do bitwy z Turkami w listopadzie 1673 r. armia polska była nie tylko „bardzo dobrze uzbrojona i …
Utrata Podola i hańba traktatu buczackiego otrzeźwiły polską szlachtę i zwalczających się magnatów. Traktat, zawarty z Turcją 18 …