Bitwa pod Mątwami (Zdarzenie, bitwa)
- Czas: 13 lipca 1666
- Instytucja:
- Miejsce: Inowrocław
- Państwo obecne: Polska
- Państwo historyczne: Rzeczpospolita Obojga Narodów
- Uczestnik: Jan III Sobieski, Jan II Kazimierz Waza, Jerzy Sebastian Lubomirski
- Powiązane wydarzenie: rokosz Lubomirskiego
- Powiązane miejsce:
- Strona uczestnicząca:
Debiutujący w roli hetmana polnego koronnego Jan Sobieski niechętnie brał udział w walce po stronie króla, a przeciw rokoszaninowi Jerzemu Lubomirskiemu. Lubomirski był jego przyjacielem, lecz niedawno zawarte małżeństwo z Marią Kazimierą wiązało Sobieskiego ze stronnictwem króla Jana Kazimierza i królowej Marii Ludwiki. Stronnictwo królewskie i rokoszanie zajęli pozycje na przeciwległych brzegach Noteci. Siły były wyrównane, ale królewscy górowali nad przeciwnikiem uzbrojeniem, organizacją i wyszkoleniem. O świcie Jan Kazimierz, prawdopodobnie za namową Sobieskiego, nakazał żołnierzom przeprawić się przez rzekę. Jednak po drugiej stronie królewskich zaskoczyli „lubomirszczycy”. W bitwie, która się wywiązała, zginęło około trzech tysięcy ludzi, głównie po stronie Jana Kazimierza.
polecane
Plany wzmocnienia władzy królewskiej i elekcji kandydata francuskiego jeszcze za życia Jana Kazimierza spotkały się z dużym oporem …
Duma i ambicja kierowały poczynaniami Lubomirskiego, a koligacje rodzinne i ogromny majątek torowały mu drogę do kariery. Już …
rokosz – zjazd szlachty organizowany w celu przedstawienia królowi żądań i postulatów. Z biegiem czasu pojecie to zmieniło …