Bitwa pod Podhajcami (Zdarzenie, bitwa)
- Czas: 6 - 16 października 1667
- Instytucja:
- Miejsce: Podhajce
- Państwo obecne: Ukraina
- Państwo historyczne: Rzeczpospolita Obojga Narodów
- Uczestnik: Jan III Sobieski, Piotr Doroszenko, Krym Girej
- Powiązane wydarzenie:
- Powiązane miejsce:
- Strona uczestnicząca: Rzeczpospolita Obojga Narodów, Kozacy, Tatarzy
Hetman polny koronny Jan Sobieski, chcąc przeciwstawić się skoncentrowanym siłom tatarskim, zajął pozycję w warownym obozie pod Podhajcami, przecinając szlaki komunikacyjne nieprzyjaciela i zmuszając go do walki w wyznaczonym przez siebie miejscu. Po dotarciu pod polski obóz wróg natychmiast przystąpił do szturmu, który Polakom udało się odeprzeć. Nieprzyjaciel rozpoczął oblężenie, jednak wskutek pogłosek o nadciągającej odsieczy i rabunkowej wyprawie Zaporożców na Krym zdecydował się od niego odstąpić. 16 października hetman w imieniu króla zawarł ugodę z Tatarami, a trzy dni później z Kozakami Doroszenki. Tatarzy powrócili na Krym zachowując jasyr i łupy, a strona polska zobowiązała się wypłacać chanowi doroczne upominki. Kozacy, w zamian za amnestię i obietnicę rozpatrzenia ich spraw przez sejm, wrócili pod polską protekcję.
polecane
30 kwietnia 1666 roku Jan Sobieski otrzymał buławę polną koronną. Jego debiut skończył się kompromitacją pod Mątwami. Rok …
Doroszenko Piotr (1627-1698), hetman kozacki. Uczestniczył w powstaniu Bohdana Chmielnickiego, w 1649 r. został pisarzem przy dowódcy artylerii …
Wraz z pojawieniem się na Ukrainie Kozaków – wojskowego bractwa i przejęcia części z nich na żołd Rzeczypospolitej, …