Carmen, Post acceptum Pacis Sarmaticae Nuntium (Druk, )
- Autor: Krzysztof Behr
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: 1676
- Wydawca: David Friedrich Rhetti
- Miejsce wydania: Gdańsk
- Wydanie kolejne:
- Czas wydania:
- Inny wydawca:
- Miejsce wydania kolejnego:
- Dziedzina: apoteozy
- Osoba powiązana: Jan III Sobieski
- Powiązane wydarzenie: Bitwa pod Chocimiem, Elekcja Jana Sobieskiego na króla Polski
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Numer inwentarza: Nl 63 4° adl. 41
Napisana w dystychu elegijnym pieśń pochwalna z okazji zakończenia w 1676 roku wojny polsko-tureckiej. Behr, profesor w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, wówczas jeszcze rektor szkoły działającej przy kościele świętej Katarzyny w Gdańsku, rozpoczyna utwór od stwierdzenia, że jeszcze do niedawna ziemia i morze stanowiły arenę władaną przez Marsa, ród ludzki dopiero co się smucił, a na ziemi dochodziło do licznych pogrzebów chrześcijan. W końcu jednak Bóg postanowił położyć kres tym zmaganiom. Sobieskiego Behr nazywa najbardziej pobożnym strażnikiem, obrońcą i wyzwolicielem ojczyzny, dzięki któremu Złoty Pokój wzlatuje nad światem, a barbarzyńskie zagrożenie ustępuje. Określa króla przymiotnikiem pius oznaczającym osobę z jednej strony pobożną, z drugiej poświęcającą się dla dobra ojczyzny. Po poemacie Behr umieszcza przypisy, w których szerzej opisuje zwycięstwo wojsk pod wodzą Sobieskiego pod Chocimiem, wspomina wcześniejszą bitwę chocimską z 1620 roku i przybliża okoliczności wyboru Sobieskiego na króla.
polecane
Utrata Podola i hańba traktatu buczackiego otrzeźwiły polską szlachtę i zwalczających się magnatów. Traktat, zawarty z Turcją 18 …
Lektury autorów starożytnych, a szczególnie rzymskich, jak to wielokrotnie podkreślał w swojej instrukcji edukacyjnej ojciec króla Jana – …
Napisana z okazji koronacji Jana III Sobieskiego na króla Polski pieśń gratulacyjna. Utwór ma formę pieśni żałobnej, dopiero …