Copia Einer Klage, welche Hr. D. Aegidius Strauch an Ihre Königl[ische] Majestät zu Pohlen gestellet, aber nicht übergeben hat... (Rękopis, )
- Autor: Aegidius Strauch
- Czas powstania: 1675
- Dziedzina: korespondencja
- Osoba powiązana: Jan III Sobieski
- Powiązane wydarzenie: Konflikt cechów gdańskich z władzami miasta w XVII w., Rozruchy religijno-społeczne w Gdańsku w latach 1674-1675
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Numer inwentarza: Ms 1035, k. 81r-160
Narastający w XVII wieku konflikt między Radą Miasta a cechami wybuchł w latach 70. sprowokowany przez sprawę Aegidiusa Straucha. Ten bezkompromisowy teolog luterański w ostrych słowach zwalczał dostojników katolickich, ale i nie oszczędzał kalwinistów. Rada Miasta długo tolerowała jego kontrowersyjne zachowanie, ale ostatecznie, po znalezieniu domniemanych dowodów na proszwedzkie sympatie Straucha, zdecydowano o odwołaniu go ze wszystkich sprawowanych funkcji. W efekcie tych postanowień doszło w Gdańsku do demonstracji i rozruchów, w których przeciwko władzom miejskim, a w obronie kaznodziei opowiedziały się m.in. cechy. Cała sprawa była szeroko komentowana w Rzeczypospolitej, aż w jej rozwiązanie zaangażował się nowo wybrany król Polski, Jan III Sobieski.
Odpis skargi kierowanej przez Straucha do króla (Copia Einer Klage, welche Hr. D. Aegidius Strauch an Ihre Königl[ische] Majestät zu Pohlen gestellet, aber nicht übergeben hat. Nebenst allen dehnen Beylagen, so dazu gehören und man erhalten können. Darinnen begrieffen ist Ein Inhalt alles deßen, was von Zeit seiner Ankunft in Dantzig biß zu seiner Abreise von dannen passiert und vorgelaufen) zawarty jest w tomie opatrzonym tytułem „Strauchiana”, na który składają się także inne materiały dotyczące rozruchów w Gdańsku w latach 1674-1675.
polecane
Stosunki społeczne w Gdańsku w XVII wieku były bardzo napięte. Coraz głośniej przeciwko Radzie Miasta występowały cechy gdańskie. …
Aegidius Strauch (1632–1682) pochodził z Wittenbergi. Studiował na wydziale teologicznym tamtejszego uniwersytetu. Studia ukończył w 1651 r., uzyskując …
luteranie – wyznanie reformowane, którego założycielem był augustianin Marcin Luter. Niemiecki reformator religijny odrzucał autorytet kościoła katolickiego i …
Kalwini – odrzucali autorytet papieża, obrzędy kościelne oraz sakramenty (prócz chrztu i komunii), potępiali rozrywki (tańce, teatr, gry …