Cykl artykułów w „L’Osservatore Romano” z okazji 200 rocznicy bitwy pod Wiedniem (Druk, )
- Autor:
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: 5-12 września 1883
- Wydawca:
- Miejsce wydania: Rzym
- Wydanie kolejne:
- Czas wydania:
- Inny wydawca:
- Miejsce wydania kolejnego:
- Dziedzina: publicystyka
- Osoba powiązana: Innocenty XI, Jan III Sobieski, Maksymilian II Emanuel Wittelsbach, Leopold I Habsburg, Karol Lotaryński, Ernest Rüdiger von Starhemberg, Opizio Pallavicini, Marco d'Aviano
- Powiązane wydarzenie: 200. rocznica odsieczy wiedeńskiej
- Instytucja przechowująca: Biblioteca Casanatense
- Miejsce przechowywania: Rzym
- Państwo: Włochy
W dniach 5-12 września 1883 na łamach watykańskiej gazety „L’Osservatore Romano” ukazały się artykuły przypominające wypadki roku 1683 oraz interpretujące udział i rolę poszczególnych bohaterów. Na pierwszy plan w tej opowieści wysuwa się papież Innocenty XI, który miał mieć decydującą rolę w doprowadzeniu do zwycięstwa: zjednoczyć władców chrześcijańskich oraz wspierać walki finansowo. Cykl artykułów zatytułowany jest zresztą „Papież Innocenty XI i wyzwolenie Wiednia”.
Warto zauważyć, że przebieg bitwy przedstawiony jest wyraźnie w kontekście religijnym. Pojawiają się opisy modlitw wznoszonych za zwycięstwo, a także porównanie do innych starć, które interpretuje się w duchu walki dwóch religii: krucjat i bitwy pod Lepanto. Artykuły te są ciekawym przykładem watykańskiej narracji sprzed przeszło wieku, która wówczas nie tylko nie odrzucała, ale wręcz świadomie kreowała opowieść o starciu dwóch religii i politycznej roli papiestwa.
polecane
Popularność listu-informacji, podawanego do druku jako gazety ulotnej, wynikała z rangi i wiarygodności dokumentu, jego autora i adresata. …
Niewiele wydarzeń z dziejów dawnej Rzeczypospolitej zyskało tak znakomitą oprawę ikonograficzną, jak bitwa pod Wiedniem. Znaczenie tryumfu z …
Tryumf pod Wiedniem pojmowany był jako zwycięstwo odniesione za sprawą przymierza katolickich monarchów i chrześcijańkiego świata (orbis christianus). …