Dwa fragmenty namiotu (Militaria, )
- Autor:
- Czas powstania: przed 1683
- Instytucja przechowująca: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika: sukno, aplikacja, taśma lniana, haft, pajety
- Powiązane wydarzenie: bitwa pod Wiedniem
- Powiązana osoba:
- Wymiary: 124 cm x 172 cm; 163 x 123 cm
- Numer inwentarza: Wil.3259, Wil.3260
Namioty podobne do tego, którego fragmenty zachowały się w zbiorach wilanowskich, używane były w Polsce od początku XVII wieku. Był to turecki namiot z typową dekoracją z motywem mihrabu wykonanym techniką aplikacji, a zachowane fragmenty są elementami ściany bocznej - tak zwanego płotu. W dawnej Rzeczypospolitej najbardziej zdobne i barwne namioty pełniły raczej funkcję reprezentacyjną niż czysto użytkową.
Bogato zdobione orientalnymi motywami barwne tkaniny i namioty wschodnie bardzo odpowiadały gustowi XVII-wiecznych Sarmatów, były więc cenione i poszukiwane. Wiele z nich trafiło w ręce Polaków po wygranych bitwach pod Chocimiem i Wiedniem. Turecki obóz, który został zdobyty przez polskie oddziały pod Wiedniem, przedstawiać się musiał naprawdę imponująco. W liście pisanym po wiktorii do Marysieńki Jan III donosił, że namioty tureckie bywały tak obszerne jako Warszawa albo Lwów w murach, a ilość namiotów w obozie szacował na sto tysięcy najmniej.
polecane

Studia Wilanowskie, 1977 r. T. II W drugiej połowie XVII w. obserwujemy w Polsce najsilniejsze oddziaływanie sztuki muzułmańskiej w …

Wojny polsko-tureckie w XVII wieku objawiły się na gruncie politycznym i gospodarczym nie tylko w sposób negatywny. Pozytywnym …

Jak chińskie żaby znalazły się w pałacu w Wilanowie? Kultura i sztuka Orientu fascynowały mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. …