Dzieciątko Jezus adorowane przez członków bractwa oraz dostojników duchownych i świeckich (Obraz, )
- Autor:
- Czas powstania: kon. XVII w.
- Instytucja przechowująca: Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
- Miejsce przechowywania: Sandomierz
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika: olej, płótno
- Wymiary: 85 x 63 cm (feretron: 153 x 95,5 x 23,5 cm)
Obraz stanowi rewers drewnianego rokokowego feretronu pochodzącego z kościoła parafialnego w Skrzynnie. Na awersie znajduje się przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem, będące powtórzeniem obrazu czczonego w kaplicy Zwiastowania przy kościele Bożego Ciała na Kazimierzu w Krakowie.
Większą część kompozycji rewersu zajmuje Dzieciątko Jezus w otoku z obłoków. Jezus trzyma w lewej ręce krzyż, prawą zaś błogosławi adorujących go wiernych ukazanych w dolnej partii obrazu. Podzieleni zostali oni na dwie grupy – w lewym dolnym ukazano reprezentantów różnych stopni hierarchii władzy duchownej i świeckiej. Schematycznie ukazano papieża, cesarza i kardynała. Natomiast ukazana na pierwszym planie postać króla wyraźnie została upodobniona do konkretnej postaci władcy – Jana III. W prawym dolnym rogu obrazu ukazano przedstawicieli bractwa modlitewnego, ubranych w jednolite, czarne stroje pokutne z kapturami.
Obraz powstał prawdopodobnie w ostatnich latach panowania Jana III i świadczyłby o jego popularności w prowincjonalnej sztuce religijnej.
polecane
W 1586 roku wniesiona została drewniana cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z najstarszej fazy budowli, przekształconej w …
Na przełomie XVII i XVIII stulecia w dziełach malarstwa ikonowego powstałych na Rusi w granicach Rzeczypospolitej częstokroć pojawiali …
Kościół seminaryjny w Warszawie przechowuje feretron z 1677 roku, dawniej własność Arcybractwa Różańcowego przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej …