Karta przedtytułowa Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia (Grafika, alegoria i apoteoza)
- Autor: Charles de La Haye
- Według obrazu: Andrzej Stech
- Wydanie pierwsze: Johannes Hevelius, Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia
- Czas powstania: 1690
- Wydawca: Typis Johannis Zachariae Stolli
- Miejsce wydania: Gdańsk
- Materiał/Technika: papier żeberkowy, miedzioryt
- Wydanie kolejne:
(Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik) - Przedstawiona osoba: Jan Heweliusz
- Przedstawione wydarzenie:
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Wymiary: 30,6 x 37,6 cm (płyta)
- Numer inwentarza: 5672
Centrum kompozycji zajmuje tronująca Urania ze słońcem i księżycem w rękach. Wokół niej skupione są dzieci, personifikacje planet, a po bokach stoi dziesięciu wybitnych astronomów. Ponad ich głowami unoszą się putta z banderolami i proporcami, na których wypisane zostały słowa głoszące potęgę Boga i chwalące zasłużonych uczonych. Do tej sceny pokornie przybliża się Heweliusz niosąc Sekstans i Tarczę Sobieskiego - odkryte i nazwane przez siebie gwiazdozbiory. Za nim podążają zwierzęta, symbolizujące inne badane przez niego konstelacje. Przed Heweliuszem leży jedno z ostatnich jego dzieł, Catalogus Fixarum. W ten sposób astronom z całym swoim dorobkiem poddaje się osądowi Uranii i mistrzów atronomii.
W dolnej części kompozycji, w kartuszu zwieńczonym muszlą z laurem, umieszczony został tytuł Firmamentum Sobiescianum. Obok, spod obłoków wyłania się panorama Gdańska.
polecane

Rycina przedstawia gwiazdozbiór nieba północnego odkryty przez Heweliusza i dedykowany Janowi III Sobieskiemu jako upamiętnienie wiktorii wiedeńskiej. Siedem …

Ostatnie dzieło Jana Heweliusza Prodromus astronomiae cum catalogo fixarum et Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia... ukazało się w Gdańsku …