Laurus Sarmatica, Laetissimo Sarmaticae Pacis Nuncio Accepto, Humillime Devotissimeq[ue] Celebrata. Anno 1676 (Druk, h)

- Autor: Johannes Nicolaus Weber
- Wydanie pierwsze: h
- Czas powstania: 1676
- Wydawca: David Friedrich Rhetti
- Miejsce wydania: Gdańsk
- Wydanie kolejne: h
- Czas wydania: h
- Inny wydawca: h
- Miejsce wydania kolejnego: h
- Dziedzina: apoteozy
- Osoba powiązana: Jan III Sobieski
- Powiązane wydarzenie: Wojna polsko-turecka 1672-1676
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Numer inwentarza: Nl 79 4º adl. 57
Napisana w dystychu elegijnym (heksametr daktyliczny katalektyczny i pentametr daktyliczny akatalektyczny) laudacja na cześć Jana III Sobieskiego ułożona z okazji pomyślnego zakończenia wojny polsko-tureckiej toczonej w latach 1672-1676. Cały utwór składa się z kilku przeciwstawnych porównań – panującego jeszcze niedawno smutnego czasu wojny i dopiero co rozpoczętego radosnego czasu pokoju. Autor wiersza, konrektor szkoły przy kościele świętej Katarzyny w Gdańsku, przyrównuje króla do mitycznego herosa Herkulesa, następnie wspomina krwawą wojnę, która dopiero się zakończyła. W opozycji do niej stawia pokój, który właśnie zapanował, oraz królewski triumf. Weber podkreśla pobożność króla i jego waleczność, stwierdza, iż władca zasługuje na najwyższe zaszczyty i wieczną sławę. Z utworu wyłania się obraz radosnego świata, po którym krąży Fama niosąca wieść na temat odzyskanego pokoju.
polecane

O urodzony Polski Herkulesie
W świecie mitów antycznych nie brakuje postaci, z którymi utożsamiano panujących. Ukazywanie władców jako herosów było formą gloryfikacji. …

Mars dzielny i jego towarzyszka
Artykuł ten ukazał się w czasopiśmie D'Oriana wydawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, 1996 r. Jednym …

Antyk, czyli żywioł tradycji
Na początku był Homer. Do uniwersalnych w swej wymowie dzieł epickich tego arcypoety nawiązują po dzień dzisiejszy twórcy …