Marco d’Aviano odprawia mszę przed bitwą o Wiedeń w 1683 roku (Obraz, scena historyczna)
- Autor: Joseph von Führich
- Czas powstania: 1842
- Instytucja przechowująca: Österreichische Nationalbibliothek
- Miejsce przechowywania: Wiedeń
- Państwo: Austria
- Materiał/Technika: akwarela
- Data wydarzenia: 12 września 1683
- Przedstawiona osoba: Marco d'Aviano, Jan III Sobieski, Karol V Lotaryński
- Miejsce wydarzenia: Kahlenberg
- Numer inwentarza: Pk 3049, 23
Zdjęcie ze zbiorów Österreichische Nationalbibliothek (Pk 3049, 23)
Obok scen walk z wojskami osmańskimi jednym z najpopularniejszych motywów ikonograficznych związanych z obroną i odsieczą Wiednia w 1683 roku była tzw. Msza Marca d’Aviano. Scena porannego nabożeństwa, w którym król polski służył jako ministrant, została po raz pierwszy przedstawiona przez Josepha von Führicha, malarza z kręgu Nazareńczyków, którym szczególnie bliskie były tematy historyczne łączące „tron i ołtarz” - wątki z życia władców i dziejów Kościoła. Führich ukazał na swojej akwareli, przeznaczonej dla ówczesnego następcy tronu Franciszka Józefa, kapucyna Marca d’Aviano przy ołtarzu, zatopionego w modlitwie, za nim Sobieskiego, klęczącego na stopniach ołtarza, oraz innych dowódców armii odsieczowej m.in. Karola V Lotaryńskiego.
W opisie akwareli ze zbiorów Austriackiej Biblioteki Narodowej zawarta jest informacja o tym, że msza została odprawiona w starej kaplicy św. Jerzego na Leopoldsbergu. Wiele źródeł m.in. relacja królewicza Jakuba Sobieskiego wskazuje jako miejsce porannej mszy ruiny klasztoru kamedułów na Kahlenbergu (wzgórze było to zwane w przeszłości także Sauberg, Schweinberg oraz Josefberg). Dzisiaj na tym miejscu stoi kościół św. Józefa, z kaplicą Sobieskiego i licznymi artefaktami upamiętniającymi polskiego króla, wojska odsieczowe oraz słynną mszę Marca d’Aviano.
Oprac. Anna Ziemlewska
polecane
Kościół św. Józefa na podwiedeńskim wzgórzu Kahlenberg powstał w XVII wieku i należał pierwotnie do zakonu Kamedułów. Świątynia …
Nad wejściem do tzw. Kaplicy Sobieskiego w kościele św. Józefa na Kahlenbergu staraniem księży Zmartwychwstańców została zawieszona po …
W 1906 roku polscy księża Zmartwychwstańcy przejęli opiekę nad kościołem św. Józefa na Kahlenbergu. Przystąpili do prac remontowych …