Matka Boska Opieki (Obraz, )
Zarówno we wschodniej, jak i zachodniej tradycji sztuki chrześcijańskiej wykształciły się przedstawienia Matki Bożej wskazujące na jej szczególną opiekę nad wierzącymi. Wschód czcił ikony Marii Blacherniotissy i Pokrowu, Zachód zaś znał obrazy Mater Misericordiae. Jej niemieckie określenie, funkcjonujące czasami w historii sztuki: Schutzmantelmadonna sugeruje formę tych przedstawień: Maria rozpościera nad wierzącymi płaszcz ochronny. W ikonie przechowywanej w Muzeum Budownictwa Ludowego doszło do charakterystycznego dla Rzeczpospolitej XVII wieku połączenia motywów wschodnich i zachodnich. Dodatkowo, wśród chroniących się pod płaszczem Marii, na czele grupy po prawej stronie kompozycji, widoczna jest para królewska, którą możemy identyfikować z Janem III Sobieskim i Marią Kazimierą. Ikonę łączy się ze środowiskiem malarzy z Rybotycz koło Przemyśla.
polecane
W 1586 roku wniesiona została drewniana cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z najstarszej fazy budowli, przekształconej w …
Ikona z Sanoka jest bardzo ciekawym przykładem dzieła sztuki powstałego w nowożytnej Rzeczypospolitej, na terenie której spotykały się …
Zjawisko mniej lub bardziej ukrytych autoportretów malarzy w polskiej sztuce (praktyka świadomego nadawania konkretnej postaci historycznej lub legendarnej …