Oblężenie Wiednia (Grafika, scena historyczna)

- Autor: Jacob Peters, Romeyn de Hooghe
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze: Relation succinte et veritable de tout ce qui s´est passé pendant le Siége de Vienne
- Czas powstania: 1684
- Wydawca:
- Miejsce wydania: Bruksela
- Materiał/Technika:
- Wydanie kolejne:
(Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik, Aleksandra Knapik) - Data wydarzenia: 12 września 1683
- Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski
- Miejsce wydarzenia: Wiedeń
- Instytucja przechowująca: Wien Museum
- Miejsce przechowywania: Wiedeń
- Państwo: Austria
Przedstawienie jest jedną z dziesięciu rycin ukazujących kolejne wypadki z historii oblężenia Wiednia i walk odsieczowych. Zaprojektowane i wykonane po raz pierwszy przez znakomitego rytownika Romeyna de Hooghe’a, zyskały znaczną popularność i doczekały się wielu powtórzeń. Cykl zachowany w Wien Museum jest przykładem tej kariery wzoru – wykonane przez Jacoba Petersa odbitki powtarzają kompozycję de Hooghe’a.
Dziewiąta rycina ukazuje, jak głosi podpis, wzięcie wielkiego sztandaru i ostateczne pokonanie wojsk tureckich. Główną rolę w tej kompozycji gra polski król Jan III, ukazany frontalnie, dosiadający konia, z uniesioną w prawym ręku szablą. Wokół niego trwa walka o buńczuk oraz tytułowy sztandar, dość słabo widoczny po prawej stronie kompozycji. Mamy więc do czynienia z końcowym epizodem walk odsieczowych – Jan III, dowódca wojsk sprzymierzonych, zadaje przeciwnikowi ostatni cios.
polecane

Przedstawienie jest jedną z dziesięciu rycin ukazujących kolejne wypadki z historii oblężenia Wiednia i walk odsieczowych. Zaprojektowane i …

Fot. ©Wien MuseumPrzedstawienie jest jedną z dziesięciu rycin ukazujących kolejne wypadki z historii oblężenia Wiednia i walk odsieczowych. …

Fot. ©Wien MuseumPrzedstawienie jest jedną z dziesięciu rycin ukazujących kolejne wypadki z historii oblężenia Wiednia i walk odsieczowych. …

Ofensywa sprzymierzonych sił chrześcijańskich po drugiej bitwie pod Parkanami (9 października 1683) skupiła się na zdobyciu Ostrzyhomia, leżącego …