Panegirico in lode della sacra real maestà di Maria Casimira Regina di Polonia (Druk, )
- Autor: Orazio d'Elci
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: po 5 października 1699
- Wydawca: Luca Antonio Chracas
- Miejsce wydania: Rzym
- Wydanie kolejne:
- Czas wydania:
- Inny wydawca:
- Miejsce wydania kolejnego:
- Dziedzina: apoteozy
- Osoba powiązana: Maria Kazimiera Sobieska
- Powiązane wydarzenie: Pobyt Marii Kazimiery w Rzymie
- Instytucja przechowująca: Biblioteca Nazionale Centrale
- Miejsce przechowywania: Rzym
- Państwo: Włochy
- Numer inwentarza: 34. 3.L.9.10
- Inne egzemplarze:
, Biblioteka Narodowa w Warszawie
, Biblioteca Universitaria di Bologna
, Biblioteca Marucelliana
, Biblioteca Augusta
Ten krótki druk wydany w Rzymie stanowi ciekawą pamiątkę pobytu Marii Kazimiery w Wiecznym Mieście. Jest to zapis przemowy wygłoszonej 5 października 1699 roku ku czci królowej-wdowy, jak głosi karta tytułowa – w obecności jej samej, osiemnastu kardynałów, wielu księży, kawalerów i innych zacnych postaci. Na jedenastu stronniczkach hrabia Orazio d’Elci, członek Akademii Arkadyjskiej (w której nosił pseudonim Eveno Traustio), przedstawia historię życia Marii Kazimiery i wychwala jej cnoty.
Snując erudycyjną opowieść d’Elci wspomina o narodzinach we Francji, podróży do Polski, do „królestwa Sarmatów”, a także o pierwszym małżeństwie Marii Kazimiery. Opowiada, jak wspierała Jana III w karierze, jak prowadziła działalność charytatywną, jak wspierała klasztory w Warszawie, Jarosławiu i Lwowie. Opisuje również budowle powstałe z jej fundacji – z Marywilem na czele. W pobycie w Rzymie dostrzega natomiast nade wszystko ekspresję religijności królowej-wdowy.
Druk wydany został przez Lucę Antoniego Chracasa, pochodzącego z Apulii drukarza, nota bene członka bractwa Santissimo Nome di Maria, powstałego w Rzymie dla uczczenia wiktorii wiedeńskiej. Chracas prawdopodobnie od 1698 roku miał swoją własną oficynę przy kurii papieża Innocentego XII. Spod tej prasy wyszedł właśnie druk d’Elciego.
polecane
Ten krótki druk wydany w Rzymie stanowi ciekawą pamiątkę pobytu Marii Kazimiery w Wiecznym Mieście. Jest to zapis …
Królowa Maria Kazimiera była osobą ze wszech miar niezwykłą; obdarzona nie tylko wybitną urodą, ale też nieprzeciętnym umysłem, …
Teresa Kunegunda Sobieska, jedyna zachowana przy życiu córka Jana III i Marii Kazimiery, dzięki małżeństwu z elektorem bawarskim …