Pobyt Jana III w Prusiech Królewskich w latach 1677 i 1678 (Druk, )
- Autor: Adam Sierakowski
- Wydanie pierwsze: 1912
- Czas powstania:
- Wydawca: Towarzystwo Naukowe
- Miejsce wydania: Toruń
- Wydanie kolejne:
- Czas wydania:
- Inny wydawca:
- Miejsce wydania kolejnego:
- Dziedzina: historia
- Osoba powiązana: Aleksander Benedykt Sobieski
- Powiązane wydarzenie:
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Numer inwentarza: II 290836
Zapis ostatniego wykładu współzałożyciela Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Sierakowski w dwusetną rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej pisze o poszukiwaniach pamiątek po Janie III Sobieskim, przekazywanych na wystawę w Krakowie. Wymienia m.in. przekazany przez zarząd kościelny Kaplicy Królewskiej w Gdańsku portret Sobieskiego, namalowany przez Daniela Schultza podczas pobytu króla w Gdańsku, w 1677 roku.
Autor swoją pracę opiera na kwerendzie w archiwum gdańskim, mieszczącym się ówcześnie w ratuszu, gdzie znajduje m.in. relacje sekretarzy Rady Miejskiej Gdańska, wymienia relacje towarzyszących królowi w podróży do Gdańska sekretarzy Schumanna i Stoderta. Historyk wymienia też należące do króla posiadłości pomorskie: Wejherowo, Kolebki, Rzucewo.
W artykule opisuje najdłuższy i jednocześnie ostatni pobyt króla w Gdańsku, od lata 1677 do połowy lutego 1678 roku. Podaje powody podróży króla, przede wszystkim zagrożenie ze strony elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma. Powodem pobytu w Gdańsku były też sprawy majątkowe, a także sympatia króla do Gdańska, gdzie m.in. spotykał się z Heweliuszem i wyrażał zainteresowanie jego obserwacjami.
Sierakowski przytacza relację z wycieczki króla na święto Bożego Ciała do Pelplina z kroniki pelplińskiej, a także relacjonuje pobyty królewskie w Gniewie, Malborku i Żuławach ze Stutthofem. Najważniejszy jest jednak wjazd królewski do Gdańska 1.08.1977 roku i towarzyszące temu wydarzeniu uroczystości, w tym wręczenie kluczy miasta.
polecane
Rycina przedstawia bramę ustawioną przed siedzibą królewską przy Długim Targu 3 w Gdańsku z okazji przybycia pary królewskiej …
Skala zainteresowań Jana Heweliusza (1611–1687), wywodzącego się z gdańskiej rodziny Hewelke (Hovelke, Höfelke), była zaiste imponująca. Syn miejscowego …
Jan Sobieski często bywał w Gdańsku zanim – jako marszałek wielki koronny – poślubił (tajnie w maju 1665, …