Portret Jana III Sobieskiego (Grafika, portret)
- Autor: Johann (Jan) Tscherning
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze: Alt und neu Pannonia oder... Beschreibung des... Konigreichs Hungarn...
- Czas powstania: 1686
- Wydawca: Paul Konrad Balthasar Han
- Materiał/Technika: miedzioryt, akwaforta
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski
- Instytucja przechowująca: Biblioteka Narodowa w Warszawie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Wymiary: 178 x 145 mm (płyta)
- Numer inwentarza: XVII.3.6513
- Inne egzemplarze:
Biblioteka Narodowa w Warszawie, Warszawa, Polska, portret
Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, Polska, portret
W portrecie zwraca uwagę wydłużona i pociągła twarz, niezgodna z jego powiedeńską ikonografią, charakteryzującą się zazwyczaj otyłością sylwetki, nie wyłączając królewskiego oblicza. Pierwowzór, z którgo korzystał śląski rytownik, nie jest znany. Egzemplarz ryciny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie eksponowano, bez określenia autorstwa, na stołecznej wystawie jubileuszowej w 1933 r.
polecane
Jak wyglądał Jan III Sobieski? Chociaż nie mieliśmy okazji poznać go osobiście, to badania naukowe mogą przybliżyć nas …
Jan III Sobieski, będąc hetmanem i marszałkiem, a później królem, nie przestał się interesować najdrobniejszymi szczegółami, dotyczącymi gospodarki …