Portret Jana III Sobieskiego (Grafika, portret)
- Autor: Carel Allard
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze: l'Amsterdam by Carel Allardt op den Dam inde Caartwinkel
- Czas powstania: po 2 lutego 1676
- Wydawca:
- Miejsce wydania: Amsterdam
- Materiał/Technika: miedzioryt
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski
- Instytucja przechowująca: Biblioteka Narodowa w Warszawie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Wymiary: 240 x 151 mm (płyta)
- Numer inwentarza: G.215
Król ujęty poniżej bioder, niemalże na wprost, we wzorzystym żupanie z kosztownymi pętlicami, na który narzucono takąż delię z futrzanym kołnierzem, spiętą na przodzie drogocenną zaponą. W prawej ręce trzyma berło, lewą wspiera na przytroczonej do boku szabli. Przed Sobieskim widoczny parapet-cokół, na którym widoczna zamknięta korona królewska.
Nie wiadomo, z jakiego wzoru korzystał holenderski sztycharz, lecz niedoskonałości rysunku są widoczne zwłaszcza w wadliwym perspektywicznie ujęciu prawej ręki dzierżącej berło.
polecane

W bogatej kolekcji obrazów swej żółkiewskiej rezydencji Sobieski posiadał kilka malowideł o jednoznacznie wanitatywnej wymowie, które w inwentarzu …

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej rzutkich „szarych eminencji” epoki, ten niezwykle uzdolniony filozof i naukowiec był wielkim admiratorem …