Przedstawienie sztucznych ogni (fajerwerku) na Długim Targu w Gdańsku w dniu 3 sierpnia z okazji przybycia króla Jana III i królowej Marii Kazimiery do miasta (Grafika, )
- Autor: Ernst Braun
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: 1677
- Wydawca: Simon Reiniger
- Miejsce wydania: Gdańsk
- Materiał/Technika: papier żeberkowy, miedzioryt, akwaforta
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Wymiary: 34,5 x 45,4 cm (płyta)
- Numer inwentarza: 5719
Powitalny pokaz sztucznych ogni na cześć Jana III i królowej Marii Kazimiery odbył się na Długim Targu 3 sierpnia 1677 roku. Przygotowany wcześniej projekt pozwala odczytać program ikonograficzny inscenizacji ukazującej majestat pary królewskiej i cnoty króla jako niezwyciężonego wodza. Każdy z elementów tej złożonej narracji został oznaczony numerem, który odnosi do legendy umieszczonej na oddzielnej karcie.
Na pierwszym planie widoczne trzy łuki triumfalne zwieńczone figurami, między innymi Marsa i Victorii. Pomiędzy bramami tarcze z inskrypcjami: V(ivat) J(oannes) R(ex) P(oloniae) oraz V(ivat) M(aria) C(asimira) R(egina) P(oloniae). W głębi kompozycji ukazana twierdza atakowana przez wojsko. Budowla zwieńczona jest triumfującą figurą trzymającą w ręku chorągiew i tarczę, w której można dopatrywać się aluzji do herbu królewskiego.
polecane
Gdańsk zawsze szybko reagował na wszelkie ważniejsze wydarzenia, związane z osobą Jana Sobieskiego. Tak też stało się w …
Amédée-François Frézier w swoim Traité des Feux d’Artifice (napisanym w 1707, wydanym w 1747 r.) podkreślał, że ogień …
Jan Sobieski często bywał w Gdańsku zanim – jako marszałek wielki koronny – poślubił (tajnie w maju 1665, …
Koronacja Jana III Sobieskiego i jego małżonki Marii Kazimiery odbyła się w Krakowie dnia 2 lutego 1676 roku …
Królewski orszak przedstawiony został na przedpolach Gdańska w skręcającym kilkukrotnie pochodzie, zmierzającym na most przed głównym wjazdem do …