Serenissimo ac Potentissimo Principi atque Domino, Domino Johannii III. (...) triumphales laureas fascesque in urbem suam fidelissimam Gedanensem inferenti, felicem ingressum, inter publica gaudia et plausus... (Druk, )
- Autor: Wacław Brożek
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: 1677
- Wydawca: David Friedrich Rhetti
- Miejsce wydania: Gdańsk
- Wydanie kolejne:
- Czas wydania:
- Inny wydawca:
- Miejsce wydania kolejnego:
- Dziedzina: apoteozy
- Osoba powiązana: Jan III Sobieski, Maria Kazimiera Sobieska
- Powiązane wydarzenie: Pobyt pary królewskiej w Gdańsku
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Numer inwentarza: Nl 65 4° adl. 27
Panegiryk na cześć Jana III Sobieskiego ułożony z okazji jego pobytu w Gdańsku między 1 sierpnia 1677 a 14 lutego 1678 r. Podczas wizyty władcy towarzyszyła jego małżonka – Maria Kazimiera. Pochodzący z Czech Brożek, w Gdańsku pracujący jako rektor szkoły działającej przy kościele świętego Piotra i Pawła, uczcił parę królewską anagramem, w którym sławi władcę nazywając go obrońcą religii chrześcijańskiej i pogromcą Turków. Władca to nie tylko ozdoba i chwała całej Sarmacji, ale również Ojciec Ojczyzny. Dla Gdańska Sobieski jawi się jako gwarant pokoju.
polecane
Królewski orszak przedstawiony został na przedpolach Gdańska w skręcającym kilkukrotnie pochodzie, zmierzającym na most przed głównym wjazdem do …
Jan Sobieski często bywał w Gdańsku zanim – jako marszałek wielki koronny – poślubił (tajnie w maju 1665, …
Wiedza o dawnych gatunkach literackich to dziedzina bardzo podatna na długą egzystencję raz sformułowanych a niejednokrotnie uproszczonych i …