Bitwa pod Wiedniem (Zdarzenie, bitwa)
- Czas: 12 września 1683
- Instytucja:
- Miejsce: Wiedeń
- Państwo obecne: Austria
- Państwo historyczne: Państwo Habsburgów
- Uczestnik: Jan III Sobieski, Kara Mustafa, Karol Lotaryński, Jerzy Fryderyk książę Waldeck, Maksymilian II Emanuel Wittelsbach, Jan Jerzy III Wettyn, Stanisław Jabłonowski, Mikołaj Sieniawski, Marcin Kątski
- Powiązane wydarzenie:
- Powiązane miejsce:
- Strona uczestnicząca: Sprzymierzone siły chrześcijańskie, Turcja
12 września 1683 roku sprzymierzone wojska chrześcijańskie, pod dowództwem króla Jana III, pokonały liczebniejszą armię turecką, oblegającą od dwóch miesięcy stolicę cesarstwa, Wiedeń. Siły koalicji polsko-austriacko-niemieckiej należy szacować na około 60 000 żołnierzy, podczas gdy armia turecka, wspomagana przez siły tatarskie liczyła około 100 000 ludzi. Oddziałami wojsk chrześcijańskich dowodzili, oprócz Jana III, książę Karol Lotaryński i Jerzy Fryderyk książę Waldeck, oraz hetmani Mikołaj Sieniawski i Stanisław Jabłonowski. Bitwa trwała około 12 godzin, ale dopiero o godzinie szóstej po południu Jan III po próbnym ataku jazdy zdecydował się przypuścić ostateczny szturm na wroga. Potężna siła polskiej husarii złamała turecki opór, pokonani rzucili się do ucieczki i choć bitwa pod Wiedniem nie rozbiła ostatecznie armii osmańskiej to stanowiła punkt zwrotny w zmaganiach z Półksiężycem. Od tej chwili siły tureckie będą nieustannie w defensywie. Podpisany w 1699 roku pokój w Karłowicach będzie oznaczał ostateczny kres potęgi tureckiej w Europie.
polecane
Obraz Gonzalesa Franciscusa Casteelsa jest interesującym przykładem jak bitwa pod Wiedniem postrzegana była poza granicami Rzeczypospolitej. Przedstawiona w …
część warsztatów odbywa się w sposób stacjonarny warsztaty wykorzystują też część stałej ekspozycji muzealnej wiek 10-18 lat Zajęcia prowadzone przez rekonstruktorów …
Wśród licznych panegiryków, opiewających działania wojenne Jana III Sobieskiego, a w szczególności Wiktorię Wiedeńską, wysuwa się na czoło …