Spotkanie cesarza Leopolda I i króla Jana III (Grafika, scena historyczna)
- Autor:
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania:
- Wydawca:
- Miejsce wydania:
- Materiał/Technika:
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Data wydarzenia: 15 września 1683
- Przedstawiona osoba: Leopold I Habsburg, Jan III Sobieski, Jakub Ludwik Sobieski, Karol V Lotaryński, Jan Jerzy III Wettyn, Ernest Rüdiger von Starhemberg, Jerzy Fryderyk książę Waldeck, Maksymilian II Emanuel
- Miejsce wydarzenia: Schwechat
- Instytucja przechowująca: Wien Museum
- Miejsce przechowywania: Wiedeń
- Państwo: Austria
- Numer inwentarza: HMW 110.506
Fot. ©Wien Museum
Rycina upamiętnia spotkanie cesarza Leopolda I i króla Jana III. Doszło do niego trzy dni po bitwie w Schwechat. Na pierwszym planie widzimy jadących konno protagonistów wydarzenia. Na środku, lekko po lewej stronie, cesarz uchylający kapelusza w geście powitania; symetrycznie, lekko po prawej – polski król. Zza niego, w kierunku delegacji cesarskiej, wychyla się syn Sobieskiego, Jakub. Za królem podążają natomiast Karol V Lotaryński i Jan Jerzy III Wettyn. Za cesarzem natomiast jadą: Ernst Rüdiger von Starhemberg, Jerzy Fryderyk książę Waldeck i Maksymilian III Emanuel. Mamy tu więc do czynienia z reprezentacyjnym wizerunkiem wszystkich najważniejszych przywódców zaangażowanych w bitwę wiedeńską. Każda z tych postaci podpisana jest numerem, który odnosi do legendy umieszczonej pod przedstawieniem.
W tle, po dwóch stronach, dostrzec możemy zwycięską jazdę. W centrum przedstawienia natomiast tureckie namioty, wokół których leżą zabici i porozrzucane łupy. Po lewej widoczne trzy wielbłądy.
Na jeszcze dalszych planach ukazana została panorama miasta i dwa podwiedeńskie wzgórza: Kahlenberg i Leopoldsberg.
polecane
Król polski i cesarz Leopold na koniach, równocześnie sięgający do nakryć głowy, Sobieski w stroju polskim siedzi na …
Obelisk powstał, by upamiętnić miejsce spotkania cesarza Leopolda I z królem Janem III, dnia 15 września 1683 roku. …
Obraz przedstawia spotkanie Jana III Sobieskiego z Leopoldem I Habsburgiem po skończonej bitwie wiedeńskiej, 15 września 1683 roku. …