Spotkanie cesarza Leopolda I z królem Janem III w Schwechat (Grafika, scena historyczna)
- Autor: nieznany
- Według obrazu: Johann Nepomuk Hoechle
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: pocz. XX w.
- Wydawca:
- Miejsce wydania:
- Materiał/Technika: heliograwiura, papier
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Data wydarzenia: 15 września 1683
- Przedstawiona osoba: Leopold I Habsburg, Jan III Sobieski
- Miejsce wydarzenia: Schwechat
- Instytucja przechowująca: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Wymiary: 34,2 cm x 44,8 cm
- Numer inwentarza: Wil.6035
Jedna z dwóch grafik ilustrujących pełne napięcia sceny ze stosunków dyplomatycznych króla Jana III z dworem habsburskim. Dnia 15 września w niewielkiej osadzie Schwechat w okolicach Widednia dowóda zjednoczonych sił europejskich, Jan III Sobieski, przyjął podziękowanie od cesarza Leopolda I. Moment ten opisałw liście do ukochanej żony: Przywitaliśmy się tedy dosyć ludzko: uczyniłem mu komplement kilką słów po łacinie; on tymże odpowiedział językiem, dosyć dobrymi słowami.
Grafika pochodzi zapewne z większego zbioru, być może z publikacji dokumentującej przebieg bitwy pod Wiedniem w roku 1683, która jednak nie została do tej pory rozpoznana. Dołączono do niej opis w języku niemieckim, znajdujący się na doczepionej od góry papierowej przesłonce. Podpis krótko nakreśla kontekst ukazanej sceny i wymienia autora pierwowzoru malarskiego.
polecane
Fot. ©Wien MuseumRysunek stanowi szkic do obrazu w Franzensburgu - rezydencji cesarza Franciszka II/I w Laxenburgu. W porównaniu …
Fot. © Belvedere, Wien Podwiedeński Laxenburg stał się w XVIII stuleciu jedną z rezydencji rodziny Habsburgów, szczególnie ulubioną przez …