Św. Jacek Odrowąż patronuje bitwie pod Wiedniem (Grafika, scena historyczna)
- Autor: Tobiasz Steckel (Schtekel)
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze: S. Hyacinthus Odrovasius pincipalis hierarchicus universalis, Regni Poloniae patronus...
- Czas powstania: 1688
- Wydawca:
- Miejsce wydania: Kraków
- Materiał/Technika: miedzioryt
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Data wydarzenia: 12 września 1683
- Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski, Jakub Ludwik Sobieski, św. Jacek Odrowąż, św. Róża z Limy, św. Katarzyna ze Sieny
- Miejsce wydarzenia: Wiedeń
- Instytucja przechowująca: Biblioteka Narodowa w Warszawie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Wymiary: 240 x 175 mm (płyta)
- Numer inwentarza: XVII.4.946
- Inne egzemplarze:
Biblioteka Narodowa w Warszawie, Warszawa, Polska, scena historyczna
Biblioteka Narodowa w Warszawie, Warszawa, Polska, scena historyczna
Biblioteka Narodowa w Warszawie, Warszawa, Polska, scena historyczna
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polska, scena historyczna
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańsk, Polska, scena historyczna
Św. Jacek Odrowąż jako patron Polski, w dominikańskim habicie, z rozpostartymi ramionami osłania Orła Białego w koronie, z herbem Janina Sobieskich na piersi i herbami polskich ordów szlacheckich rozrzuconych wśród piór skrzydeł i ogona.Wyżej unoszą się postacie świętych Róży z Limy i Katarzyny ze Sieny. Trzymają one nad głową świętego księgę z koroną, wieniec laurowy i bukiet lilii. Mięzy nimi wstęga z napisem: ORATIONES TUAE FILI HYACINTHE NOBIS SUNT PERGRATAE. U stóp świętych dziewic aniołki unoszą kartusze z godłami papieży Klemensa VIII i Grzegorza XV. U dołu kompozycji toczy się batalia wiedeńska, pośrodku której widnieje ujęty gałęziami palmy kartusz z herbem Odrowąż. Z lewej strony Jan III Sobieski na czele polskiej jazdy, z herbem Janina na proporcu, atakuje Turków, z prawej walczy konno królewicz Jakub Ludwik.
polecane
W taki sposób Jan III miał listownie oznajmić papieżowi o swoim zwycięstwie pod Wiedniem. Jednak powiedzenie to – …
W Żywotach świętych spisanych przez Piotra Skargę czytamy: Święci nazwani są światłością od Pana Jezusa, i mają pochodnie w …
Po bitwie 1683 r., w ruinach spalonego przez Turków pałacu w okolicach Wiednia, hetman wielki koronny Stanisław Jabłonowski …