Sztandar wielkiego wezyra (Grafika, h)
- Autor: h
- Według obrazu: h
- Wydanie pierwsze: h
- Czas powstania: po 1683
- Wydawca: h
- Miejsce wydania: h
- Materiał/Technika: h
- Wydanie kolejne:
h (Sylwia Svorová Pawełkowicz, Sylwia Svorová Pawełkowicz, Sylwia Svorová Pawełkowicz, Sylwia Svorová Pawełkowicz, Sylwia Svorová Pawełkowicz, Sylwia Svorová Pawełkowicz) - Instytucja przechowująca: Wien Museum
- Miejsce przechowywania: Wiedeń
- Państwo: Austria
- Numer inwentarza: HMW 108.590
Fot. ©Wien Museum
Rycina jest przykładem szeroko rozpowszechnionego wzorca graficznego ukazującego sztandar wielkiego wezyra, który Sobieski wysłał spod Wiednia do Rzymu zaraz po bitwie, by zawiadomić papieża o odniesionym zwycięstwie. Przesyłka była elementem świadomej polityki, która miała budować obraz Jana III jako niezwyciężonego wodza. Sobieski informuje o zwycięstwie papieża, zaangażowanego w sprawę koalicji antytureckiej, a jednocześnie zapewnia sobie sławę w Wiecznym Mieście. Odblaski tej sławy możemy śledzić między innymi właśnie dzięki rycinom rozpowszechnianym wówczas w różnych ośrodkach.
Widzimy tu odwzorowaną chorągiew, której towarzyszy opis: przywołana jest historia zdobycia sztandaru w bitwie wiedeńskiej, wysłania go do papieża; rozszyfrowane są arabskie napisy na przedmiocie, a także opisany jego wygląd, wielkość i użyte materiały.
Ten egzemplarz zestawia przedstawienie słynnego sztandaru z panoramą miasta, na której zaznaczono i opisano wybrane charakterystyczne budowle i miejsca.
polecane

Disegno dello stendardo del primo Visire leuato sotto Vienna
(Druk, )
Lodovico Marracci-1683-1683-Biblioteca dell'Archiginnasio

O kosztownych rzymskich podarunkach dla Jana III i Marysieńki oraz sekretarza królewskiego Tommasa Talentiego, który przywiózł papieżowi „sztandar wielkiego wezyra” zdobyty przez króla pod Wiedniem
Tommaso Talenti, który 25 września 1683 roku przywiózł do Rzymu turecki sztandar, zdobyty przez Jana III w czasie …

„Sztandar wielkiego wezyra” oraz rzymskie uroczystości na cześć Jana III Sobieskiego i wiktorii wiedeńskiej
Oficjalna wiadomość o przerwaniu oblężenia Wiednia dotarła do Rzymu 23 września 1683 roku, a więc jedenaście dni po …