Wazon z portretami Jana III Sobieskiego i Stefana Batorego (Przedmiot użytkowy, )
- Autor: Manufaktura w Nieborowie
- Czas powstania: 1881-1892
- Instytucja przechowująca: Muzeum Narodowe w Warszawie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika: majolika, szkliwo cynowe, wypalanie, farby podszkliwne
- Powiązana osoba: Stefan Batory, Jan III Sobieski
- Powiązane wydarzenie:
- Wymiary: 48,5 x 32,0 x 25,0 cm
- Numer inwentarza: SZC 1399 MNW
Dużych rozmiarów wazon pokryty dekoracją stylizowaną na manierystyczną i uchwytami w formie uskrzydlonych postaci. Wysoka stopka pokryta dekoracją groteskową z wyobrażeniem wici roślinnej ze wkomponowanymi w nią maszkaronami. Brzusiec w formie gruszkowatej. Od dołu dekoracja składająca się z wici roślinnej i putt na błękitnym tle. W centrum na przewężeniu biały pas pokryty dekoracją groteskową z dwoma medalionami portretowymi w formie wieńców laurowych z wyobrażeniami Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. U góry na błękitnym tle ornament groteskowy złożony z wici roślinnej, fantastycznych stworzeń i wazy na postumencie w centrum. Uchwyty w formie esowato wygiętych męskich postaci, których skrzydła łączą się z szyjką wazonu. Całość dekoracji na naczyniu utrzymana w kolorystyce biało-błękitno-żółtej.
polecane

Wazon wykonany w Manufakturze Majoliki Księcia Michała Radziwiłła w Nieborowie. Korpus w kształcie szpuli, na okrągłej, profilowanej stopie, …

Król Stefan Batory, podobnie jak wielu współczesnych mu władców (np. cesarz Rudolf II Habsburg), interesował się w pewnym …

Przyznamy nieskromnie, że udało się nam dokonać rzeczy niesłychanej - odnaleźliśmy ludzi, którzy pamiętają Jana Sobieskiego. Rozmawialiśmy między …