Tabor Jana Sobieskiego – ożywianie historii | czwartki, soboty i niedziele
aktualność
Zapraszamy na letnie spotkania z historią ożywioną! W ogrodach wilanowskich w pobliżu stawu południowego rozglądajcie się za namiotami obozowymi. Spotkacie w nich rekonstruktorów w odtworzonych strojach z epoki, którzy opowiedzą Wam o barwnym i fascynującym życiu w dawnej Polsce.
Spotkać będzie można staropolskiego geografa, królewskiego drukarza, mincerza oraz kowala, którzy pochwalą się swoim fachem. Wybrani ludzie króla będą pełnić służbę w obozie królewskim i opowiadać o różnorodnych aspektach życia w dawnej Polsce. Zaprezentują przy tym ciekawe przedmioty i umiejętności, wykorzystując niezwykłą sztukę rekonstrukcji.
Lichwiarka
Poznajcie rzemiosło mincerskie – bicie monet na rozkaz Jego Królewskiej Mości! Jakie były środki płatnicze w XVII wieku? Co widniało na monetach i jakie były ich nominały? Co można było kupić za szeląga, a co za orta? Zajrzyjcie do królewskiej mennicy i posłuchajcie opowieści o sile nabywczej pieniądza i cenach najpopularniejszych produktów. Przybliżymy też historię pieniądza i związanego z nim od starożytności zjawiska lichwy. Opowiemy gawędę Włoskie ręce w polskim skarbie, którą uzupełnią zadania matematyczne dla całych rodzin. Rzucimy światło na dawne gry utratne (hazardowe) i spróbujemy najpopularniejszej z nich Orzeł bierze wszystko, w której główną postacią był Jan III. Zobaczcie podstawowe sprzęty i narzędzia mincerskie, a także spróbujcie swoich sił, własnoręcznie wybijając historyczną monetę.
Prowadząca: Katarzyna Szpyt
U geografa
Geograf w czasach króla Jana III pełnił niezmiernie ważną rolę – sporządzał mapy, wytyczał szlaki przemarszu wojsk, planował fortyfikacje, wybierał miejsca pod obozy wojskowe. Często geografowie i kartografowie byli też utalentowanymi rysownikami – jak np. rodzina Dahlbergów, która ilustrowała księgi sławiące kampanie wojenne królów. Przy tej okazji opowiemy o Janie III jako światłym i praktycznym mecenasie nauki, wybitnym strategu wojskowym, osobie ciekawej świata, zafascynowanej odkryciami geograficznymi. Wspomnimy o przyjaźni króla z Janem Heweliuszem, ukazując niezwykłą karierę tego drugiego – od gdańskiego piwowara do światowej sławy astronoma. Pokażemy mapy nieba, Rzeczpospolitej oraz szlaków młodzieńczej podróży Sobieskiego
Prowadzący: Robert Hadam
Drukarz
Podczas kampanii wojennych król korzystał z usług drukarza, który drukował np. relacje ze zwycięskich batalii. Drukarz towarzyszył królowi we wszystkich wyprawach, stąd nazwa latającej drukarni. Prezentacje drukarza polowego będą dotyczyć reprintów starodruków, map i rycin, jak: nowiny spod Parkanów czy list do Marysieńki, oraz powstawania całej gazety. Odwiedzający mogą wcielić się w rolę zecera i z oryginalnych ruchomych czcionek ułożyć krótki tekst, który odbiją na papierze czerpanym przy użyciu polowej prasy drukarskiej. W tym roku drukarz korzystając z nowej matrycy, zaprezentuje Wam także nowe ryciny.
Prowadzący: Mateusz Wołk-Łaniewski
Bartnik
W każdą niedzielę lipca i sierpnia do taboru Jana Sobieskiego dołączy bartnik. Dawny pszczelarz opowie o tajnikach tworzenia barci i hodowli pszczół na drzewach.
Jakimi zdolnościami musiał się wykazać bartnik, aby pozyskać miód? Z jakimi przeciwnościami natury musiał się zmagać i jakie korzyści czerpał, ujarzmiając pszczeli rój? Bartnicy stanowili wielce szanowaną grupę ludzi. Jakie przywileje i obowiązki mieli? Oprócz poznania odpowiedzi na te pytania, zobaczycie też narzędzia, którymi się posługiwał.
Prowadzący: Jerzy Kowalczyk (Z UlaFanty)
KIEDY: czwartki i soboty w godz. 11.00–15.00, niedziele w godz. 13.00–17.00
GDZIE: park, w pobliżu Stawu Południowego
WSTĘP: w cenie biletu do parku | 7 zł – zwykły, 4 zł – ulgowy
KONTAKT
Joanna Zientek
m: jzientek[at]muzeum-wilanow.pl
Polecane

Z królewskiego mincerza na hetmańskiego fałszerza
Mennica we Lwowie została uruchomiona naprędce w latach potopu, aby produkowała pieniądze na wojenne potrzeby. Jej wyroby bywały określane jako …

Traktaty podróżnicze dla młodzieży podejmującej studia medyczne i „peregrinatio medica”
Tekst jest częścią przygotowywanego artykułu Peregrinato medica niemieckojęzycznej młodzieży z Prus Królewskich w II połowie XVII wieku.W czasach wczesnonowożytnych peregrinatio …

Ignacego Potockiego podróż edukacyjna
Po nauce w pijarskim Collegium Nobilium Ignacy Potocki (1750–1809), późniejszy marszałek wielki litewski, wyruszył w roku 1765 w podróż edukacyjną, …

Relacja z podróży do Rzymu Marii Kazimiery na podstawie Viaggio a Roma (Roma 1700) Antonia Bassani
Opublikowane w Rzymie w 1700 r. dzieło kanonika warmińskiego Antonia Bassaniego Viaggio a Roma (Podróż do Rzymu) to książka niezwykła. …

Kawa po polsku
Jedną z najbardziej charakterystycznych przemian nie tylko kuchni, ale także obyczajów i kultury w XVII i XVIII wieku było rozpowszechnienie …

Kuchnia i polityka. Kulinarne i polityczne sympatie Stanisława Czernieckiego
W pierwszej polskiej książce kucharskiej z 1682 roku zwraca uwagę wyraźna fascynacja autora „krajami cesarskimi” i tamtejszą kuchnią. Dla Stanisława …