Torebka wydra
Czy wiesz, że w wilanowskich ogrodach żyła oswojona wydra, która miała na imię Robak? Było to dawno, dawno temu, ale w przypałacowym parku wydry nadal występują. Są to jednak dzikie zwierzęta i niełatwo je wypatrzeć. Nad Jeziorem Wilanowskim i przy parkowym stawie można za to zobaczyć wiele innych ciekawostek i znaleźć różne skarby: fragment skorupki małży, muszlę ślimaka nadgryzioną przez wydrę czy pióro kaczki. Wybierając się nad wodę, warto mieć podręczną torebkę, do której skarby te można schować. Jeśli chcesz, możesz uszyć taką samodzielnie. A może uszyjesz torebkę w kształcie wydry?
Potrzebne będą:
- igła i nitka,
- wstążka,
- kordonek,
- nożyczki,
- tektura,
- ołówek,
- filc,
- guzik,
- plastykowe oczy,
- mocny klej.
Przystępujemy do pracy:
- Na podstawie załączonej fotografii narysuj na tekturze wzornik, a następnie wytnij go.
- Odrysuj kształt na filcu i wytnij go.
- Kształt ten składa się wyraźnie z trzech części. Najniższą część unieś do góry i przyszyj po bokach do części środkowej. Najwyższa część utworzy klapkę, która będzie zamykała torebkę.
- Na klapce – głowie wydry – możesz za pomocą kordonka wyhaftować wąsy i uszy, przyszyj guzik jako nos i przyklej oczy. Wnętrza uszu możesz też wyciąć z filcu w innym kolorze i przykleić je.
- Z kolorowej wstążki zrób pasek do torebki. Przyszyj go do jej tylnej części, bliżej górnej krawędzi, lub zrób w filcu dwie dziury, przez które przełożysz wstążkę i zwiążesz ją od środka. Również ze wstążki możesz zrobić zapięcie. Odchyl klapkę i przyszyj odpowiedniej wielkości pętelkę do zewnętrznej części torebki. Aby zamknąć torebkę, wystarczy założyć pętelkę na nos wydry. Wtedy z pewnością nie zgubisz znalezionych skarbów.
Projekt torebki wydry wykonała Agnieszka Rogólska – edukatorka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Polecane

„Gdzie jest wydra?” – książka dla dzieci (artykuł)
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu niezwykle ciekawą i intrygującą książkę dla dzieci napisaną przez Dorotę Sidor, a wydaną przez wydawnictwo Dwie …

Wydra pana Paska (artykuł, Silva Rerum)
Wydra – drapieżnik z rodziny łasicowatych, przystosowany do ziemnowodnego trybu życia – występował w dawnej Polsce nieporównanie częściej aniżeli dziś. …

Jan Chryzostom Pasek (artykuł, Silva Rerum)
Nie da się o nim rozmawiać nie powołując się na entuzjastyczne słowa Adama Mickiewicza, który podczas wykładów w College de …

Pan Pasek i jego pamiętniki (artykuł, Silva Rerum)
Nie jest rzeczą przypadku, że Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska (ok. 1636 – 1701) cieszą się po dziś dzień nie słabnącą …

Aromatyczne woreczki (artykuł)
„Głowie mdłey, y ustawicznie boleiącey uczynić czapeczkę z kitayki, y napełnić ią kwieciem Lawendowym, a gdzieby go nie było dosyć, …