W cieniu korony. Muzyka w polityce Jakuba III Stuarta i jego żony Marii Klementyny Sobieskiej w Rzymie (1719–1735)
Aneta Markuszewska, W cieniu korony. Muzyka w polityce Jakuba III Stuarta i jego żony Marii Klementyny Sobieskiej w Rzymie (1719–1735), seria „Silva rerum”, Warszawa 2024, ISBN 978-83-972399-0-6
Kup teraz w e-sklepie!
Aneta Markuszewska, muzykolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, jest autorką licznych opublikowanych opracowań poświęconych muzyce na dworach Sobieskich i Stuartów w Rzymie, co czyni z niej jedną z czołowych międzynarodowych specjalistek w tej dziedzinie. Korzystając z wielu źródeł z epoki i współczesnej literatury przedmiotu, przedstawia wnikliwą analizę oper dedykowanych Stuartom – parze królewskiej bez królestwa. Fabuły tych utworów, odwołujące się często do tradycji antycznej, podobnie jak partytury i liczne, choć dotychczas mało zbadane w kontekście polskim ślady aktywności ich twórców, stały się dla Autorki źródłem inspiracji. Podeszła do tematu zarówno z muzykologicznego, jak też polityczno-społecznego punktu widzenia, stąd jej wnioski i interpretacje są prawdziwie nowatorskie. Z nich zbudowała tę „biografię w muzyce” krótkiego, ale intensywnego życia Marii Klementyny Sobieskiej Stuart, wnuczki wielkiego króla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej żony Marii Kazimiery.
Dr Francesca Ceci, Musei Capitolini, Rzym
Polecane
Seria wydawnicza „Silva Rerum”
Wilanowska „Silva Rerum” to seria, która w popularnej formie udostępnia wyniki badań naukowych i przybliża bogactwo kultury staropolskiej. Z tych opowieści wyłania się fascynujący obraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów na tle nowożytnej Europy.
Seria wydawnicza „Monumenta Poloniae Culinaria”
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wydaje źródła i opracowania dotyczące staropolskiej kuchni i kultury stołu, we współpracy z dr. hab. Jarosławem Dumanowskim, profesorem w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, założycielem Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia (Stacja Naukowa Polskiego Towarzystwa Historycznego).
Seria „Muzeologia”
Wilanowska seria "Muzeologia" prezentuje interdyscyplinarne studia z zakresu muzeologii, rozumianej szeroko jako nauka o współczesnych muzeach, ich filozofii, etyce, misji, metodach działań, praktyce, zadaniach, wykorzystywanych technologiach.